kişisel gelişim
kişisel gelişim
Share

Share This Post

or copy the link

Kişisel Gelişim Kursu Nedir?

Son dönemde hayatımızda yer etmeye başlayan kişisel gelişim, insanların gerek sosyal hayatında gerekse iş yaşamında kendilerini geliştirmek adına verdiği uğraşlardır. Kişisel gelişim kursu da son dönemde bir hayli popüler bir konumda. Kişiler kendilerinde olan eksikleri tamamlamak veya iyi oldukları yönlerini daha da geliştirmek için yoğun çaba harcama eğilimindeler.

Genel olarak hedeflenen şeyler ise insanların kendilerini daha derin keşfetmesi, geliştirmesi, yaşam standartlarını yükseltmek ve mutlu bir yaşam sürmektir. Şirketlerin ve diğer kurumlarında günümüzde çok dikkat ettiği bir konu hale gelen kişisel gelişim, işe alım şartlarına ve kişinin hayatına etki edecek kadar büyük bir öneme sahiptir.  Bu sebeplerden dolayı insanların meslek hayatında sürekli gelişim ve değişimler yaşanmaktadır.

kişisel gelişim

kişisel gelişim

Kişisel Gelişim İçin Hangi Kurslar Tercih Edilmeli?

Kişisel gelişim kursları sayesinde bireyler kendilerini keşfedip anlamaya ve gizli kalan potansiyellerini ortaya çıkarmaktadırlar. Tercih ettiğiniz kurum diğerlerinden daha üstün ise, oraya gelen bireyler daha motive bir şekilde çaba harcar ve becerilerini geliştirir. Birçok alanda başarılı olabilmek adına yoğun mesai harcar. Bu durumlar göz önüne alındığında referanslar sizin için seçim yapmanızda yardımcı olacaktır.

Kişisel Gelişim Kursları Hangi Dersleri Verir?

Tercih etmiş olduğunuz kursların hangi konularda ders verdiğini merak ediyor musunuz? Kendiniz için bir adım daha ileriye atmaya hazır mısınız?  Bu sorulara cevabınız evet ise sıralamış olduğumuz maddeleri incelemenizde fayda var. Kişisel gelişim kursları genel olarak şu dersleri vermektedir:

 • Diksiyon ve Beden Dilini Geliştirme
 • Etkili İletişim ve İmaj Oluşturma
 • Algı ve İkna Yöntemleri
 • Stres ve Zaman Yönetimi
 • Farklı ve Zor İnsanlarla İletişim Kurma
 • Motivasyon Çalışması ve Liderlik
 • İlişkilerde Çatışma Yönetimi
 • Telefon Üzerinden İletişim Yöntemleri
 • Ekip ve Kurum Çalışması Eğitimi
 • Nefes ve Gevşeme Atölyesi
 • Farkındalık Kazandırma Atölyesi
 • Bilişsel Becerileri Geliştirme Teknikleri
 • Etkili Sunum Oluşturma Yöntemleri
 • İletişim, Yazışma ve Posta Kullanma Eğitimi
 • Doküman ve Rapor Oluşturma Eğitimi
 • Toplantı Yönetme Eğitimi
 • Hızlı Problem Çözme ve Sonuca Odaklanma Eğitimi
 • Kurum Açısından Beğenecek Zarif Davranışlar Eğitimi
 • Protokol Eğitimi

Kişisel Gelişim Kursu İçin Programlar

Kişisel gelişim kursu programları, bu konuda uzmanlaşmış eğitmenler, yaşam koçları, lider ve girişimci kişiler, adı bilinen ünlü isimler ve psikologlar tarafından hazırlanır.  Eğitimler ilgi duyulan alanla ilgili konu başlıkları seçilerek teorik veya uygulamalı şekilde işlenir. İletişim ile ilgili olan derslerin yani diksiyon, iletişim ve beden dili gibi konuların kesinlikle uygulamalı olarak yapılması gerekir.

Etkili iletişim, kelimelerin doğru telaffuzu, hızlı pratik çözümler üretme ve liderlik yapma gibi programlarda yaş sınırı olmadığını da hatırlatmakta fayda var.

Kişisel Gelişim Kursu Ücretleri

Olduğunuz konumdan daha da iyi olmak istiyorsanız, kariyerinizde daha yüksek yerleri hedefliyorsanız bu eğitimleri kaçırmayın. Kişisel gelişim kursu ile alacağınız eğitimler sayesinde rakiplerinizin önüne hızlıca geçebilirsiniz. Farklı görüşmelerde müşterilerinizi etkileyecek, etkili iletişim becerileriniz sayesinde toplantılarda kendinizi gösterebileceksiniz.

Tüm bu kazanımlar için fiyatları merak ediyorsunuzdur. Genel olarak MEB ruhsatlı sertifikası bulunan kurslar bu konuda ön sıralarda yer alıyor. Kursun kadrosuna ve eğitmenlerin donanımlarına göre fiyatlar değişiklik gösterebiliyor. Kayıt olacağınız yeri kesinleştirdikten sonra eğitimler hakkında bilgi almayı ve güncel fiyatlar hakkında konuşmayı ihmal etmeyin.

kişisel gelişim

Online Kurslar

Son olarak pandemi ile birlikte eğitim yöntemleri arasında hızlı bir şekilde yerini alan online kurslardan bahsedelim. Bu şekilde olan kurslar hem vakti olmayanlar için hem de farklı kurumların eğitimini almak isteyen kişiler için büyük bir fırsat. Kursa gitmeden internet bağlantınızın olduğu herhangi bir yerden bu eğitimlere devam edebilirsiniz.

Bu sayede hem zamandan hem de farklı masraflardan kurtulmuş oluyorsunuz. Sınıf ortamında alamadığınız verimi online olarak almanız da mümkün ayrıca.

Online platformlar aracılığı ile (Zoom, Skype) gibi eğitimlerinizi canlı olarak da almanız mümkün. Genel olarak talebin artmasından ve yetişemeyen kursiyerler için bazı kurslar, ders kayıtlarını sisteme yükleyerek daha sonra da izleme imkanı sunuyor.  Eğer ki yüz yüze eğitim için vaktiniz yoksa bu seçeneği de değerlendirmenizi öneririz. Uzmanlar her ne kadar yüz yüze eğitim kadar faydalı olmayabileceği hakkında yorumlarda bulunsalar da bu kanı günden güne değişiyor. Pandemi sürecinde kendimize ayırdığımız vakitlerin bir nebze artmasından dolayı online eğitim seçenekleri de artmaya devam ediyor. Kişisel gelişim kursu ile kendinize mutlaka yatırım yapın.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Kişisel Gelişim Kursu Nedir?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!