Kişisel Gelişim için Yapılabilecek 6 Şey

kisisel-gelisim
kisisel-gelisim
Share

Share This Post

or copy the link

Kişisel gelişim, genel olarak insanların ömür boyunca kendilerine katabildikleri birçok şeyi kapsar. Sanat, bilim, felsefe ve daha birçok alanda insanlar, kendilerini geliştirmek adına yoğun mesai harcarlar. Bu insanlar kendilerini geliştirmek adına öncelikle boş kaldıkları vakitleri daha verimli kullanırlar. Ardından düzenli ve planlı olarak kendilerini geliştirmek adına vakit ayırmaya başlarlar.

Kişisel gelişim için neler yapılabilir sorusu ve insanın kendisine neler katabileceği hep tartışılmıştır. Bu konuyla ilgili önerilerimiz ise şu şekilde:

Kişisel gelişim için yapılması gerekenler:

  1. Kitap okumayı alışkanlıktan ziyade felsefeye dönüştürün.
  2. Yaptığınız hataları notlar tutarak daha derin inceleyin.
  3. İnsanlarla olan iletişiminizi güçlendirin.
  4. Sağlıklı beslenmeye ve spora dikkat edin.
  5. Araştırma yapmaktan vazgeçmeyin ve sürekli hale getirin.
  6. Hayatınızda bir düzen mutlaka olmalı.

1) Kitap Okumayı Telefonla İlgilenir Gibi Yapmak

 kisisel-gelisim

Kitap okuma belki de en önemli konulardan. İlginizi çeken ve sizi geliştirecek her kaynaktan kitapları okumalısınız. İş temposundan kalan vaktinizi dahi kitaplara ayırabilirsiniz. Hem stres seviyenizi düşecek hem de aktif olarak dinlenmiş olacaksınız bu şekilde. İnsanın dünya görüşüne önemli katkısı olan kitapların, hayatınızda merkeze yaklaşması gerekiyor. İlk sırada yazmamızın sebebi de çok önemli ve etkili bir gelişim aracı olmasından.

2) Hataları Detaylı İnceleme

 kisisel-gelisim

Her insan hataların çevresinde yaşar genel olarak. Çoğu zaman mesleki olarak yapılmayan hatalarımızla pek fazla ilgilenmeyiz normal olarak. Fakat bir süre sonra bu durum iş hayatına da yansıdığında sorunlar ortaya çıkabilir. Her anlamda başarılı olmak için hataların farkında olmalıyız. Gerekirse unutmamak adına not tutmalı ve kendimizi geliştirmek için bunlardan ders çıkarmalıyız.

İnsanların geçmişte yaptığı ve düzeltme imkanı bulunmayan hatalarından da ders çıkarması gerekir. Onları birer tecrübe olarak görüp bu zorluklardan daha güçlü çıkmayı öğrenmelidir.

3) İnsanlara İletişiminizi Güçlendirin

 kisisel-gelisim

Kişisel gelişim dendiğinde akla gelen ve gayet önemli bir konu olan iletişim çoğu insan için problem olabilmektedir. Düzgün iletişim diğer insanlarla fikir ve bilgi alışverişi için oldukça önemlidir. Kendi görüşlerinizi doğru aktarmanız ve aynı şekilde karşınızda bulunan kişiyi de doğru anlamanız gerekir. Herhangi bir topluluk önünde veya diğer insanlarla etkili iletişim kurmak kendinize olan güveninizi artıracaktır.

Birey etkili iletişim kurabildiği sürece farklı görüşlerde olan insanların da fikirlerini alır ve kendisini geliştirmek adına kullanabilir.

4) Sağlıklı Beslenmeye Ve Spora Dikkat!

 kisisel-gelisim

Listenin sonlarına doğru yaklaşırken kişisel gelişim için önemli maddelerden birine gelmiş olduk. Fiziksel ve ruhsal olarak kişilerin kendilerine iyi bakması gerekir. Bu sayede kişi yorgunluktan, mutsuzluktan ve üşenmekten uzaklaşarak kendisini araştırmaya sevk edebilir. Yaptığı egzersizler sayesinde kişisel görünümüne de katkıda bulunduğu için kendisini mutlu hisseder. Fiziksel olarak iyi hisseden insanlar gelecek adına daha farklı planlar oluşturarak hedeflerine ulaşmak için motive hale gelirler.

5) Araştırma yapmaktan vazgeçmeyin ve sürekli hale getirin

 kisisel-gelisim

Merak duygusu ve heves kişisel gelişim için olmazsa olmazlardır. Kişi kendisi için bir şeyler yapmaktan vazgeçmemelidir. İnsanlar genelde ilgi duymadıkları konularda araştırma yapmazlar. Akıllarına gelen ve uzun süre yer eden konulara dahi dönüp bakmak istemezler. Aslında hem ilgi duydukları hem de ilgi duymadıkları konularda araştırma yapmaları kişisel gelişim için oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı motivasyon ve ilgi çekici konular hakkında düzenli olarak araştırma yapılabilir.

6) Düzenli ve Planlı Bir Hayat Tarzına Geçmek

 kisisel-gelisim

Son olarak kişisel gelişim için önemli olan bir diğer maddeye geldi sıra. Düzen ve plan bu konuda büyük öneme sahip. Genel olarak yoğun çalışma temposu olan kişiler plan yapamadıklarından şikâyet ederler. Düzensiz ve bir süre sonra monotonlaşan bir düzen.  Bireyler için bu sıkıntılı ve plan yapılamayan durumlar, zamanla gelişimi engelliyor.

Kişilerin başarılı ve kişisel gelişim adına faydalı şeyler yapması da düzene ve plana bağlıdır. Bu sebepten dolayı insanların kendilerine daha fazla vakit ayırıp en azından bir ay gibi bir süre ile başlayarak plan yapması gerekir. Etkinlikler, geziler ve iş ile ilgili konuları ayırmakla işe koyulabilirsiniz. Daha sonra ise bunu sürekli hale getirmek kalıyor. Bu sayede kişiler gelişimleri adına büyük adımları atacak zamanı oluşturabiliyor.

Bu öneriler dışında şu an popüler olan online eğitimleri de düzenli olan hayatınıza entegre edebilirseniz ilerlemeniz hızlanabilir.

2
mutlu
Happy
2
_zg_n
Sad
2
sinirli
Annoyed
2
_a_rm_
Surprised
2
vir_sl_
Infected
Kişisel Gelişim için Yapılabilecek 6 Şey

Comments are closed.

Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!