Karadeniz’de Gidilmesi Gereken Yerler

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Karadeniz’de Gidilmesi Gereken Yerler

Karadeniz gerçek anlamda ölmeden önce gezilmesi gereken pek çok farklı noktayı bir arada barındırıyor. Yapılacak bir Karadeniz gezisi için en doğusundan başlayarak adım adım gezmeyi tavsiye ediyorum. Çoğunlukla zaman problemi, kalacak yer ve parasal durumlar gibi etmenler ortaya çıktığında amaçlanan birkaç noktadan öteye gitmenin çok mümkün olmadığını görebiliyoruz.

Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Peki ama karadenizde neresi gezilir öncelikle bu soru başlığını açabiliriz. Karadeniz’de gezilecek çok fazla rotalar bulunmaktadır. Ama haritayı açıp önümüze baktığımızda çoğunlukla Doğu Karadeniz, Orta Karadeniz ve Batı Karadeniz olmak üzere üç farklı bölümden bahsedebiliriz.

Doğu Karadenizde gezilecek yerler arasında; tartışmasız Artvin, Rize, Trabzon üçgeninde (hatta Giresun’u da dahil edebiliriz.)inanılması güç pek çok noktanın olduğunu söyleyebiliriz. Her zaman için Karadeniz’i gezerken aklımda aynı düşünceler vardır. Karadeniz Sahil Yolunda devam ederken, herhangi bir noktadan sonra sağa dönmeniz durumunda adı duyulmamış pek çok nokta ile karşılaşabilirsiniz.

Ama yinede Artvin’de Karagöl, Rize’de Anzer, Ovit, Ayder, Başyayla yaylaları; Trabzon’da Uzungöl, Sümela, Meryemana ve Giresun’da Kümbet ve Sisdağı yaylaları kesinlikle tavsiye ediyorum

Aslında bu konuda özellikle Karadeniz’de gezilecek yerler söz konusu olduğunda yüzlerce rotadan bahsedebiliriz. Benim burada yazdıklarım ise sadece çok sevdiğim ve fırsatını bulduğumda tekrar gitmek isteyeceğim yerlerdi.

Karadeniz Gezisi Blog

Bu blogu açarken, Karadeniz’de ve Akdeniz’de gezilmesi gereken yerleri köşe bucak anlatmaya gayret gösterdim. Aynı zamanda Ordu’da Yason burnu, Gaga Gölü’de görülebilir. Yason burnu son derece farklı rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda Perşembe ilçesine giderken (aynı zamanda Yason’a) eski sahil yolunda Hoynat Adasının önünde bir durup, manzaranın rahatlatıcı etkisine kendinizi bırakabilirsiniz.

Daha sonra Ordu ve Giresun’un dışında Samsun ‘da gezilecek yerler konusuna da detaylı olarak göz atabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde bu yazılara da detaylı bir şekilde ulaşacaksınız. Bunun dışında Sinop, Bartın ve Kastamonu hatta Bartın Zonguldak ve Karabük hakkında da bilgilere yer vereceğiz.

Karadenizde Ne Yenir

Karadeniz’de yemek yemek istediğinizde imkanınız varsa ilçe ilçe hatta köy ve mahalle şeklinde araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum. Bölgelerde çok popüler olan pek çok farklı yemek benim damak tadıma hitap etmediği için yiyemediğimi söyleyebilirim.

Pek çok farklı noktada yemek yedim. Hopa’da kavurma, Çayelinde fasulye, Trabzon’da kuymak, Sinop’ta mantı hayran olduğum hatta aklıma geldikçe yeniden yemek istediğim yemekler arasında yer alıyor.

Karadeniz’de Arabayla Gezilecek Yerler

Bana kalırsa Karadeniz’de pek çok bakir rota gibi tur ile gezilmemesi gereken noktalar arasında yer alıyor. İmkanınız varsa Karadeniz’e arabayla gidin. Eğer imkanınız yoksa, zamanınız bol ise araç kiralayarak yada kamp yaparak yine gidin. Çünkü çoğunlukla Karadeniz gezisi tur ile yapılması durumunda turistik açıdan önem kazanan yerler dışında gezilmemektedir. Oysa ki Karadeniz’de sadece bir aracın geçebildiği ve çok zor yollar barındıran pek çok farklı rota olduğunu da söyleyebiliriz.

Karadeniz’in En Güzel Yerleri

En güzel yerlerine göz atmak için il veya ilçe bazında araştırmak gerekir. Bana kalırsa Rize’nin yaylaları Bolu’nun Yedigölleri’i Trabzon’da Sümela Manastırı kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Bence Karadeniz şehirleri arasında çok güzel olan yerler homojen bir şekilde dağıtılmış durumdadır. Batıdan başlayarak en doğusuna kadar çok farklı ve muhteşem rotalar olduğunu söyleyebiliriz. O sebepten güzel bir yere gitmek istediğiniz zaman öncelikle o şehirde gezilecek yerlere göz atabilirsiniz. Zaman içerisinde blogumuzda gezilecek her yeri anlatacağımızın altını da çizelim.

Karadeniz’in En Güzel Plajları

Karadeniz’in güzel plajları arasında Tirebolu (Giresun), Fatsa(Ordu), Akçakoca(Düzce) sayılabilir. Karadeniz’de yüzeceğiniz noktayı özenle seçmelisiniz. Yaz aylarında çeker akıntı nedeniyle pek çok kayıp yaşadığımız düşünülürse, sadece uygun plajlarda uygun zamanlarda yüzmeniz daha yerinde bir tercih olacaktır.

 

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Karadeniz’de Gidilmesi Gereken Yerler
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!