featured
Share

Share This Post

or copy the link

Jasper Taşı Faydaları

 

Jasper taşı nedir? Jasper taşının faydaları nelerdir? Jasper taşının özellikleri nelerdir?

 

Jasper, bir kalsedon çeşididir. Genellikle kahverengi renktedir ancak gri, beyaz, mavi, mor, kırmızı, sarı, pembe ve turuncu renkleri de bulunabilir.

 

Jasper,“benekli taş” anlamına gelen ve Latince’de ‘iaspidem’ veya Fransızca’daysa ‘jaspre’ kelimelerinden türemiştir.

 

Jasper taşının üstündeki benekler, kristalin yapısına mineral, kül veya tortunun dahil olmasından kaynaklanır.

 

Jasper tüm dünyada bulunabilen bir taş olmakla birlikte, ağırlıklı olarak Hindistan ve Avustralya’da çıkar.

 

Jasper taşı, ezoterik özelliklere sahip taşlardan biridir. Bu özellik, taşta bulunan kristal yapıların insan zihni ve/veya bedeni üzerinde etkilere sahiptir. Binlerce yıldır insanlar tarafından şifa amacıyla kullanılmaktadır.

 

Jasper’ın ruhsal anlamı, enerji, huzur, sakinlik ve sükunet titreşimi taşımasıdır. Bu taş bağlantı kuran herkese sabır ve anlayış sağlar.Jasper ayrıca kullananlara iyimserlik aşılar ve korkulardan arındırır.

 

Jasper Taşının Özellikleri

Fiziksel özellikleri;

Kimyasal bileşimi: Si02

Sınıfı: Tektosilat

Kristal sistemi: Altıgen-R

Jasper’ın Mohs sertliği: 6.5-7

 

Metafizik Özellikleri;

 

Jasper taşının frekansı sabittir ve en önemli özelliği sakinleştirici olmasıdır. Jasper taşını yanınızda bulundurmanız, size güven veren iyi bir dostunuzla birlikte olmak gibidir.

Stres yaşadığınız dönemlerde oldukça faydalıdır ve aynı zamanda özgüven verir. Jasper, gerçek dışı korkularla yüzleşmenize ve bunlarla başa çıkmamıza yardımcı olur. İç huzura, mutluluğa ve bütünlük duygusuna erişmeye imkan tanır.

 

Jasper taşı genellikle sonbahar mevsimi ve dünyanın enerjilerine bağlanma ile ilişkilendirilir. Jasper taşını seven birçok insan, bu taşın kendilerini geçmişte yaşadıkları pişmanlıklardan arındırdığını ve gelecekle ilgili kaygılarından kurtulmalarına yardımcı olduğunu ifade etmektedir. Jasper taşının, şimdiki zamanı yaşamayı kolaylaştırdığını söylemektedir.

 

Jasper taşınınenerjisi, yavaşlamaya, rahatlamaya ve gevşemeye yardımcı oluyor.Taşı kullananlar, her şeyin yolunda gittiği hissiyatı verdiğine inanıyor. Jasper, zihinsel sağlığa son derece yararlı olmakla birlikte, minnet (şükür) duygusunun güçlenmesini sağlıyor.

 

Hayatta kimi zaman bunalımlı zamanlar yaşayabiliyor, başımıza olumsuzluklar gelebiliyor, insanlardan gördüğümüz kötü muamelelerden dolayı sinirlenip üzülebiliyoruz. Jasper taşı, şükretmemiz gereken küçük şeyleri fark etmemizi sağlayarak daha iyi hissetmemize de yardımcı oluyor.

 

Jasper Taşını Ne Zaman Kullanmalıyız?

Jasper taşı, işyerinizde, aile içinde ve diğer insanlarla yaşadığınız sorunlar nedeniyle bunaldığınızda veya tükenmiş hissettiğinizde yanınızda bulundurabileceğiniz en iyi taşlardan biridir.

 

Jasper bir denge taşıdır ve taşıyamayacağınız tüm yükleri omzunuzdan atmaya yardımcı olabilir. Zihni temizlemeye yardımcı olur ve olumsuz duygulara, kötü ruh hallerine ve negatif enerjilere karşı güçlü bir koruyucudur.

 

Jasper Taşı Nasıl Kullanılır?

 

Jasper çok yönlü bir taştır ve birçok şekilde kullanılabilir.

 

Jasper’ın gücünden, iyileştirici ve besleyici özelliklerinden yararlanmanın en iyi yollarından biri, jasper taşından çeşitli renklerde hazırlanmış takıları kullanmaktır. Jasper taşından yapılan takılardan herhangi birini seçerken, sizi en çok cezbedenin aslında şifa ve ihtiyaçlarınıza en çok ihtiyaç duyduğunuz taş olacağına emin olabilirsiniz.

 

Örneğin, stresli bir dönemden geçiyorsanız, kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacak olan kırmızı ve gri/siyah taşlardan yapılmış takıları tercih ettiğinizi fark edebilirsiniz.

 

Takı takmaktan hoşlanmıyorsanız çalışma masanızın üzerine büyükçe birjasper taşı koyabilir veya cebinizde daha küçük bir jasper taşı taşıyabilirsiniz.

 

Jasper Taşı Kullanmanın Faydaları

 

Jasper taşı, hayatınızın hemen her alanında birçok fayda sağlayabilir. Daha önce de belirttiğim gibi; bu taşı her zaman yanınızda olmasını isteyeceğiniz, sizden desteğini, ilgisini ve sevgisini hiçbir zaman esirgemeyen iyi bir arkadaş olarak düşünebilirsiniz.

 

Elbette jasper taşının etkinliği, taşla kimyanızın ne derece uyum sağladığına da bağlıdır.Bu nedenle taş seçerken,düşüncelerinizle, hayattan beklentilerinizle ve hayallerinizle örtüşecek taşı seçmeniz ve bunun için zaman ayırmanız önemlidir.

 

Faydalarına gönülden inandığınızda, jasper taşının korkularınızı ve endişelerinizi emdiğini görebilirsiniz.

 

Topraklama İçin Jasper Taşı

Jasper taşının topraklama ve enerji destekleme özelliğinden maksimum derecede yararlanmak istiyorsanız, taşı avucunuza alarak parmaklarınızın arasında gezdirebilirsiniz. Jasper olumsuz enerjiyi emen ve topraklama etkisine sahip en etkili taşlardan biridir.

 

Geçmişte yaşadığınız, kimlik karmaşası, kendinize karşı duyduğunuz kızgınlıklar, pişmanlık ve kendinizi sorgulama duygularından kurtulmanıza yardımcı olacak ve sizi geçmişinizin omzunuza yüklediği yüklerden kurtaracak güç, jasper taşında mevcuttur.

 

Jasper Taşının İyileştirici Güçleri

 

Duygusal İyileştirme;

Jasper, zihin ve bedeni aynı anda etkileyen ve zihinle beden arasında bağlantılar kurarak geçmişte yaşanan veya halihazırda yaşanmakta olan ruhsal problemlerin iyileşmesine büyük bir katkıda bulunan özel bir taştır.

 

Jasper taşı, düşüncelerimizin ve duygularımızın bizi fiziksel açıdan nasıl etkilediğini anlamamıza yardımcı olur.Bu taş haya kurmayı seven insanlar üzerinde daha fazla etkiye sahiptir. Hayal kurmak güzel bir özelikle olsa da kimi zaman insanı gerçeklikten koparabiliyor. Jasper taşı, gerçeklik algısını destekleyen ve fanteziler içinde kaybolmanın önüne geçen bir taştır.

 

Jasper, manevi yönü güçlü insanların ruhsal gelişimine katkı sağlar.Ruhsal gelişimi destekler.

 

Anlamlandırmakta zorlandığınız birtakım metafizik durumların ruhsal gerçekliğini anlamanıza yardımcı olur ve aynı zamanda duygusal bir huzur, sükunet ve dinginlik hissi verir.

 

Jasper hem iç hem de dış güzelliği besleyen bir taştır. Kendi iç dünyanızı fark etmenize ve etrafınızdaki insanların içindeki güzelliği anlamanıza yardımcı olur. Kendinizle barışık bir yaşam sürdürmenizi destekler.

 

Fiziksel İyileştirme;

 

Jasper taşı, birçok fiziksel rahatsızlığın belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilecek niteliktedir.

 

İç organlarda, bilhassa karaciğerde, dalakta, böbreklerde ve mesanede bulunan dokuları onardığı düşünülmektedir.

 

Öte yandan jasper taşı, vücudunuzun demir ve manganez gibi mineralleri emmesine yardımcı olur.Mide ve karın bölgesindeki ağrıların giderilmesinde, gut hastalığının semptomlarının hafifletilmesinde ve sindirimikolaylaştırmada oldukça yararlıdır.

Özetle;
Her taş birbirinden farklı anlamlar taşır ve farklı birçok özelliğe sahiptir. Görüldüğü gibi jasper taşı faydaları açısından çok özel ve çok güçlü bir taştır. Jasper taşından istifade edebilmek için, kendinize uygun olan jasper taşını seçip tespih veya takı olarak kullanabilirsiniz.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Jasper Taşı Faydaları
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!