İstanbul’da Gezilecek Yerler Avrupa Yakası

featured
Share

Share This Post

or copy the link

İstanbul’da Gezilecek Yerler Avrupa Yakası

Bir anda gezip bitirebileceğiniz bir şehir değildir İstanbul, her sokağında yeni bir macera ve keşfedilmeyi bekleyen bir tarih fışkırır. Hal böyle olunca İstanbul’u Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası olarak ikiye ayırmakta yanlış bir tercih olmayacaktır. İstanbul’da neresi gezilir ve nereler görülür tek bir makalede anlatmak ciddi anlamda imkansız olduğu için elimizden geldiğince parça parça yazmaya çalışıyoruz.

7 den 70 e her turist İstanbul’da kendince bir şeyler bulabilir. Bunlar arasında kültürel geziler, tarihi geziler, sanatsal gezilerin yanı sıra eğlence amaçlı gezilerde yapılmaktadır. O sebepten internet adresimizde her türden gezileri ayrı ayrı gruplandırmaya gayret göstereceğiz. Bu yazıda daha çok tarihi anlamda İstanbul’un olmazsa olmazlarını yazacağız.

Pierre Loti Tepesi

İsterseniz yürüyerek de çıkacağınız bu güzel adrese küçük bir teleferikle de ulaşabilirsiniz. Güzel manzarasının yanı sıra yeşilliği ile de sizi kucaklayan bu güzel tepeyi muhakkak görmenizi tavsiye ederiz. Sadece yerli turistlerin değil aynı zamanda yabancı turistlerinde muhakkak uğradığı bu güzelliği de görmeden gitmemeniz gerektiğini düşünüyoruz.

İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi’ni gezilecek yerlere yazmamak biraz saçma olurdu. Zaten İstanbul söz konusu olduğunda herkes iyi kötü bilgi sahibidir diyebiliriz. Çeşitli noktaları, sanat galerileri ve insan selinin Türkiye’nin en önemli noktalarından bir tanesini oluşturduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Sultanahmet – Yerebatan Sarnıcı

Ayasofya ile karşılıklı olan Sultanahmet camii’de İstanbul’a geldiğiniz zaman görmeden gitmemeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Buradan Ayasofya’ya hatta karşısında bulunan Yerebatan Sarnıcına’da uğramanız olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Kemerlerin dibinde yer alan heykellerinde muhakkak görülmesi gerekiyor. Zaten geçtiğimiz günlerde çekilmiş bir Hollywood yapımında da karşımıza çıktığını söyleyebiliriz.

Miniatürk

Yapıldığı günden bu yana olmazsa olmazlar arasında yer alan Miniatürk son derece güzel bir şekilde ülkemizde var olan tüm eserlerin mini hallerini sergiliyor. Aynı zamanda hem kültür hem de hızlandırılmış  Türkiye gezisi yapmak istiyorsanız muhakkak Miniatürk’ü ziyaret edin.

 

 

Saraylar

Yazmasak olmazdı İstanbul’un olmazsa olmazı sarayları kesinlikle görmeniz gerekiyor. Tabi ki buraları gezmeden önce planlarınızda birkaç gün yer ayırsanız iyi olacaktır. Çünkü tarihi yerleri seviyorsanız kesinlikle saraylar içinden çıkılmaz bir güzellik sunacaktır.

 

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
İstanbul’da Gezilecek Yerler Avrupa Yakası
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!