İşsizlerin Kredi Kartı Alabileceği Bankalar Hangileri?

Bankaların sunmuş oldukları hizmetler arasında en çok tercih edilenler, tahmin edileceği üzere kredi kartlarıdır.

işsizlere kredi kartı veren bankalar
işsizlere kredi kartı veren bankalar

Harcamaların kolay bir şekilde yapılabilmesi, yüksek tutarlı alışverişlerin bile ödeme kolaylığı sağlanabilmesi açısından taksitlendirilmesi ya da olası nakit ihtiyaçlarına anında son vermek için kullanılan kredi kartları, belirli şartlar ile sunulmaktadır. Temel şart olarak ise, kişilerin bir gelirlerinin olması ve bunların da belgelenebilir olması gelmektedir.

ADVERTISEMENT
  • Ziraat Bankası
  • Yapı Kredi Bankası
  • Vakıfbank
  • Türkiye İş Bankası
  • TEB


Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bankalardan, herhangi bir işte çalışmayan dolayısıyla da gelir belgesi sunamayan kişilerin kredi kartı alabileceklerini söyleyebiliriz. Tabi ki, böyle bir ihtimal için de iki özelliğin tamamlanması gerekmektedir. Bunlardan ilki, 25 yaşının tamamlanmamış olmasıdır. Eğer 25 yaşını henüz tamamlamamış bir bireyseniz, bankaların üniversite öğrencilerine yönelik sunmuş olduğu kredi kartlarından faydalanabilirsiniz. Fakat 25 yaşını tamamlamışsanız, bu karttan faydalanamaz ve daha farklı bir başvuru oluşturmanız gerekmektedir.

25 yaşının üzerinde olan ve herhangi bir işte çalışmayan kişilerin kredi kartı alabilmesi için ilk olarak kendilerine kefil olacak birisini bulmaları ya da üzerlerine kayıtlı olan bir gayrimenkul olması gerekmektedir. Burada gayrimenkul çok daha etkili olmaktadır. Çünkü bankalar olası borca karşı teminat olarak evinizi görecektir. Bunun yanında, üzerinize kayıtlı olan bir ev bulunuyorsa ve bir de kiracınız varsa, bu durumda aylık ödenen kira, size gelir olarak yansıdığından dolayı, bankaların işsiz olduğunuz halde sizlere kredi kartı sunması çok daha kolay olacaktır.

İşsizler Kredi Alabilir mi?

Bankaların müşterilerine sunmakta olduğu kredi hizmetleri, müşterilerin çeşitli acil nakit ihtiyaçlarının giderilmesine yaramaktadır. Bu nedenle ülkemizde bankaların kredi seçeneklerinden sıklıkla faydalanılmaktadır. Fakat bir kişinin, bir bankadan kredi çekebilmesi için çeşitli koşulları sağlıyor olması gerekmektedir ve bunlardan bir tanesi de; düzenli bir gelire sahip olmaktır. Bu noktada, işten ayrılmış olan kişiler ya da çalışmayan ev hanımları işsizler kredi alabilir mi? diye merak etmekte; araştırma yapmaktadır.

ADVERTISEMENT

Bir kişinin, bankadan kredi çekebilmesi için düzenli bir gelire sahip olması yani çalışıyor olması ve bu gelirini resmi bir belge ile belgelendirebiliyor olması gerekmektedir fakat çalışmayan kişilere yani işsizlere de kredi verilmesinin istisnai durumları bulunmaktadır. Çalışmadığı halde bankanın kredi hizmetlerinden yararlanabilecek olan kişiler şunlardır:

  • Kendi adına kayıtlı olan gayrimenkulü bulunan ve bu gayrimenkulden kira geliri elde eden kişiler
  • Şirket ortaklığı bulunan ve bu yolla düzenli bir gelire sahip olan kişiler
  • Hayvancılık ya da çiftçilik ile uğraşan ve bu işten gelir elde ettiğini belgelendirebilen kişiler

Sonuç olarak; bankaların kredi hizmetlerinden yararlanılabilmesi için işsiz olan kişilerin bir şekilde gelir elde ettiklerini belgelendirebiliyor olması gerekmektedir.

Çalışamayan fakat üzerine kayıtlı mal bulunan kişiler, işsizler kredi alabilir mi? diye de merak etmektedir. Bankalar, ipotek ve kefil usulü ile de kredi vermektedir fakat bu yaygın bir durum değildir ve bu şekilde kredi alınabilmesinin ihtimali düşüktür. Çünkü bankalar öncelikli olarak, verdikleri kredinin geri ödemesinin düzenli olarak sağlanabilmesi için kişilerin gelirlerinin olup olmadığını dikkate almaktadır.

ADVERTISEMENT