İŞKUR’dan Günde 75 TL Harçlık Nasıl Alınır? Şartlar Neler?

Geçtiğimiz günlerde cumhurbaşkanımız tarafından gündeme getirilen işsiz gençlere günlük 75 TL cep harçlığı konusunu, eldeki verilerle inceleyelim istedik. Hangi şartlar aranıyor, nereye, nasıl başvuru yapılıyor konularına değineceğiz.

işkur'dan günde 75 tl harçlık nasıl alınır şartları neler
işkur’dan günde 75 tl harçlık nasıl alınır? şartları neler?

Öncelikle bu program İŞKUR tarafından sağlanıyor. İşsiz gençlerin bir vasıf sahibi olmasını, istihdamın büyüme oranıyla aynı dengede gidebilmesi ve gençlerdeki işsizlik oranının düşmesini amaçlayan bu programa göre aynı zamanda ülkemizdeki bazı meslek alanlarındaki işçi açığı da kapanacak.

ADVERTISEMENT

İŞKUR tarafından verilecek bu eğitim programı süresince günlük 75 Lira’ya kadar ödeme alabileceksiniz. Siber güvenlik, bulut bilişim, yenilebilir enerji ve kodlama gibi alanlarda verilecek mesleki eğitimler 9 aya kadar sürebilecek. (Normalde 3 ila 6 ay sürer, bu işbaşı eğitim programları) Bu süre boyunca iş kazası ve meslek hastalıkları sigorta primleriniz ve genel sağlık sigortanız ödenecektir. Yaş sınırı 15 üzeri olan kişilerin katılabileceği İŞKUR eğitim programına kayıt için bazı şartlar aranmaktadır. Peki ya bu aranan şartlar nelerdir?

  • İlk olarak 15 yaşının üzerinde olunması,
  • İkinci olarak İŞKUR’da kayıtlı olunması,
  • Emekli olmamak,
  • İşverenin birinci veya ikinci dereceden akrabası olmamak,
  • İş programı başlamadan önceki 3 ay boyunca ilgili iş yerinin çalışanı olmamak,
  • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmıyor olmak,
  • Son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primin yatırılmamış olması,

Şartları koşulmaktadır. Ayrıca, öğrenci iseniz 40 ila 50 TL, öğrenci değilseniz 54 TL, eğer işsizlik ödemesi alıyorsanız günde 27 TL cep harçlığı alabilmektesiniz.

Peki ya İŞKUR eğitim programına nereden ve nasıl başvuruluyor?
Eğer İŞKUR’a kayıtlı değilseniz önce İŞKUR’a kaydınızı yaptırın. Eğer kaydınız varsa direkt olarak size en yakın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne gidip başvurunuzu bizzat yapabilirsiniz.

ADVERTISEMENT

İş Arayanlar için Günlük 77 TL Harçlık İŞKUR’dan

İŞKUR, iş arayanlar için düzenlediği mesleki eğitim programlarına katılanlara günlük 77 TL harçlık veriyor. 2020 yılında asgari ücretin artması aynı zamanda günlük ödeneklerin artmasını da sağlamıştır. Bu yüzden daha önce 75 TL olan günlük işbaşı eğitim programı ödeneği artık 77 TL olarak uygulanmaktadır.

İşbaşı Eğitim Programlarının Süresi

Günümüzde İŞKUR tarafından uygulanan işbaşı eğitim programlarının süresi 6 ile 9 ay arasında değişmektedir. Bu süre imalat sektörü ve benzer mesleklerde 6 aydır. Diğer sektörlerde ise 3 ay olarak uygulanır. Öte yandan muhabirlik ile ilgili mesleklerde ise en çok 9 ay olarak uygulanmaya devam edilmektedir.

Söz konusu programlar günde minimum 5, maksimum 8 saat olarak uygulanır. Haftanın 6 günü işbaşı eğitim programlarına katılım sağlayanlar ayrıca haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde destek almaktadır.

ADVERTISEMENT

Bu kapsamda işbaşı eğitim programlarında karşılanabilecek giderler de bulunmaktadır. Genel sağlık sigortası prim giderleri başta olmak üzere meslek hastalığı ve iş kazası sigortası primi ile katılımcı zaruri gideri de karşılanmaktadır.

İŞKUR’a kayıtlı olmak şartıyla bulunduğunuz bölgedeki İŞKUR müdürlüklerine giderek hangi programların başlayacağını öğrenebilirsiniz. Yine bu süreçte katılım sağlamak istediğiniz programları takip etmek için İŞKUR’un resmi web sitesini de takip edebilirsiniz. Günlük 77 TL olarak 2020 yılında uygulanan işbaşı eğitim programlarının sayısı da her geçen gün artmaktadır.