İş Hayatına Yeni Atılanlar İçin 11 Tavsiye

iş hayatı
iş hayatı
Share

Share This Post

or copy the link

İş Hayatına Yeni Başlayacaklar İçin Ufak Tavsiyeler

iş hayatı

İş hayatı sürekli bir tempo içerisinde devam eder. Başarıya ulaşmanın gün geçtikçe zorlaştığı bu alanda kendinizi diğer insanlardan bir adım öne çıkarmanız için sizlere fayda sağlayabilecek ufak tavsiyelerimiz olacak bu yazımızda. Hep birlikte bunları inceleyelim:

Herhangi bir işte çalışmaya başlamadan önce o işin sizin için uygun olup olmadığına karar vermeniz gerekiyor. Mutlu olabileceğiniz bir işte çalışmak sizin için oldukça motive edici olabilir. Bu sebepten dolayı iş ararken kendinize uygun olanı ve gelişmeniz için katkı sağlayacak olan işlerde çalışmanız geleceğiniz açısından daha güzel sonuçlar oluşturacaktır.

1) Hedef Oluşturmak

iş hayatı

Her şeyden önce çalışma hayatında başarıya ulaşmak istiyorsak bir hedefe ihtiyacımız var. Hedefiniz net olduğu sürece karşınıza çıkan engelleri daha kolay aşabilirsiniz. Hedefiniz olmazsa hem zaman hem de enerjinizi kaybetmiş olursunuz. Çalışmak istediğiniz alan ve yükselmek istediğiniz pozisyonları belirlemenizde fayda var. Hedefiniz varsa gideceğiniz yönü iyi bilirsiniz.  İş ilanlarını araştırırken bu durumları unutmayın.

2) Stresi Kontrol Etme

iş hayatı

İş hayatı gerek temposu gerek yoğunluğu ile sizin üstünüzde stres oluşturabilir. Bu durumlarla başa çıkmanız gerekiyor. Aksi takdirde öncelikle işiniz daha sonra da geleceğiniz bu durumdan kötü etkilenebilir. Stresi azaltmak için ise iş özelinde plan yapmak, düzenli bir şekilde çalışmak ve molalarınızı uygun ayarlamak size yardımcı olabilir.

3) Hatalardan Ders Çıkarmak

İş hayatı hata yapmadan ilerlemesi mümkün olmayan bir alandır. Ama hataların sonuçlarından ders çıkarıp, uygun önlemler alarak bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz. Çıkarım yaptığınız sürece o hatayı tekrarlama durumunda kalmayacak ve başarıya giden yolda kendinize güzel bir kapı aralamış olacaksınız.

4) Toplantılara Önceden Hazırlanın

İçinde bulunduğunuz şirket veya kurum için önemli olduğunuzu göstermenin belki de en güzel seçeneklerinden bir tanesi toplantılardır. O esnada kurumunuzu güçlü bir şekilde göstermeniz ve kendinizi iyi ifade etmeniz birçok farklı konuda sizin için olumlu dönüşlere sebep olacaktır. Dolayısıyla toplantılara hazır gitmeniz ve içinde bulunduğunuz kurumu iyi temsil etmeniz gerekiyor.

5) Kişisel Bakıma Özen Gösterme

İş hayatı için genel olarak dış görünüş, görüşme yapılan kişiler adına önem taşır. Kişisel bakımınıza dikkat etmeniz, iletişim kurarken daha özgür ve rahat davranmanıza da katkıda bulunur. Bu sayede karşı tarafı etkileyebilir ve güven kazanabilirsiniz.

6) Öğrenmek İçin İstekli Olmalısınız

iş hayatıBaşarılı bir kariyer için gelişime açık olmalısınız. Araştırmaktan yeni şeyler öğrenmekten hiçbir zaman vazgeçmemelisiniz. Sizden daha tecrübeli olan insanlardan veya alternatif kaynaklardan bilgi edinerek kariyer basamaklarını hızla tırmanabilirsiniz.

7) Yabancı Dil

Eğitim ve öğretim hayatının uzun bir bölümünde var olan yabancı dil, iş yaşantısı için de oldukça önemlidir. Farklı yabancı diller öğrenmek rakiplerinize karşı inanılmaz fırsatları onlardan önce kazanmanızı sağlayabilir. Ayrıca çalıştığınız alanla ilgili yabancı kaynakları takip etmek, farklı yenilikleri alanınızda uygulamak için öncü olmanızı sağlayabilir. Bu nedenlerden dolayı yabancı dil, üzerine mutlaka düşülmesi gereken bir konu.

8) Tecrübelerinizden Faydalanın

Daha önce çalıştığınız kurumlardan veya yapmış olduğunuz stajlardan edindiğiniz bilgileri yeni iş yerinizde de kullanın. Bu sayede diğer çalışanlardan daha fazla bilgi sahibi olduğunuz ve deneyimlerinizi paylaşmaktan çekinmediğiniz görülecektir. Bu tutumunuz sizi başarıya yaklaştıracaktır.

9) Sorumluluk Alın

Risk alabilen ve çözüm odaklı düşünen kişiler her zaman diğerlerinden sıyrılmıştır. Sorumluluk ve risk arasında ince bir çizgi olsa da denemekten vazgeçmeyin. Başarılı olduğunuz her deneme size bilinç kazandıracak ve daha büyük işlerin size gelmesini sağlayacaktır.

10) İş Hakkında Farklı Fikirler

Genel olarak insanlar kısa ve net olan çözümleri düşünüp anı kurtarmayı ister. Farklı ve kalıcı çözümler üretmek sizi diğer çalışanlardan ayırır. İş hayatında başarı için bunu sürekli hale getirmek ve farklı fikirler ürettiğinizi göstermek, sizi farklı fırsatlara doğru götürecektir. Hem bir işe başvururken hem de bulunduğunuz yerde farklı fikirlere sahip olduğunuzu göstermekten çekinmeyin.

11) Çalışma Hayatında Planlı Hareket Etmek

Başarılı bir kariyer ve iş hayatı için planlı ve düzenli çalışmak sizin için zor olmamalı. Çalışma ile beraber olarak her bir gününüzü verimli geçirmeniz önemlidir. Hem sağlığınız hem de başarınız için düzenli bir çalışma hayatı oluşturmalısınız. Planlı çalışarak enerjinizi de düzgün kullanabildiğiniz için kendinize de vakit ayırabilirsiniz.

2
mutlu
Happy
2
_zg_n
Sad
2
sinirli
Annoyed
2
_a_rm_
Surprised
2
vir_sl_
Infected
İş Hayatına Yeni Atılanlar İçin 11 Tavsiye

Comments are closed.

Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!