İnternet Explorer 27 Yıl Sonra Tarih Oluyor!

internet-explorer
internet-explorer
Share

Share This Post

or copy the link
Microsoft’un yıllardır kullanılan tarayıcısı Internet Explorer için son kullanım günü de geçti. Geçtiğimiz günden itibaren artık bu tarayıcıya erişim yok.  1995 yılından bu yana hayatımızda olan bu tarayıcının tarihini ve bundan sonra neler olacağını hep birlikte öğrenelim. İnternet analiz firması Statcounter’a göre bugün dünya üzerinde en çok tercih edilen tarayıcı Chrome. Yüzde 65 gibi bir kullanım oranıyla liderliği elinde bulunduruyor. Chrome’u yüzde 19’luk pay ile Apple’a ait olan Safari izliyor. Bunun önemli sebeplerinden bir tanesi, Microsoft’un Windows’u İnternet Explorer’a bağlaması ile, Firefox, Chrome ve Opera gibi tarayıcıları saf dışı bırakmak istemesi oldu. Kullanıcılar bu dayatmalardan sonra yavaş yavaş bu tarayıcıyı kullanmayı bıraktı.
internet explorer

Amerika merkezli teknoloji devi olan Microsoft’un bütün dünyayı ilgilendiren açıklaması bugün geldi. İnternet kullanan herkesi yakından ilgilendiren olayın konusu da malum tarayıcının artık aramızda olmayacağı. İlk kez 16 Ağustos 1995 yılında yayınlanan tarayıcı İnternet Explorer, hizmet verdiği uzun yılların ardından bizlere veda ediyor. Microsoft geçen sene yapmış olduğu açıklama ile birlikte 15 Haziran 2022 tarihinden sonra Explorer’ın devre dışı kalacağını yani uygulamadan desteğin çekileceğini duyurmuştu. Bugün son kez de olsa bu tarayıcı bilmeden de olsa herkes kullanmış oldu.

Öncelikli olarak Windows 95 için yayınlanmış ardından 2000’li yıllara damgasını vurmuştu. Daha sonra ise piyasaya sürülen Mozilla Firefox ve Google Chrome gibi tarayıcıların gölgesinde kalmıştı. Çünkü yeni tarayıcılar hızları ve kullanım kolaylığı açısından rakibini saf dışı bırakmayı başardı. Fakat fazla zaman geçmeden durumun farkına varan yetkililer Microsoft Edge isimli yeni bir tarayıcı geliştirdi. Uzun yıllar boyunca da hizmet verecek olan yeni tarayıcı, iyileştirme ve chromium tabanlı güncelleştirmeler de alarak tekrardan sektörde rakipleri ile yarışmayı umuyor. Microsoft için tek tarayıcı da böylece Edge olmuş oldu.

İnternet Explorer ile kullanıcılar arasında inanılmaz bir bağ vardı !

İnternet Explorer, kullanıcılar açısından oldukça özel bir yerdeydi. Yaklaşık olarak 30 yıldır hizmet veren bu tarayıcı sayesinde insanlar internet ile tanıştı. Bu sebepten dolayı bağlılıklarını uzun yıllar korudular açıkçası. Fakat yıllar geçtikçe rekabet ortamında kendine yer bulamamaya başlayan tarayıcı son zamanlarını oldukça kötü geçirdi. Sistem üzerinde bulunan güvenlik destekli yazılım sayesinde çok yavaşlamasından dolayı, kendisini rakiplerinin arkasında bulmuş oldu ve tarihe karıştı.

Internet Explorer’ın kısa bir zaman diliminde , birçok kişiye internet erişimi sağladığını az önce belirttik.  Tarayıcı 1995 ve 2013 yılları arasında 11 farklı versiyonu ile hizmet sağladı. Eylül 2008’e geldiğimizde de Chrome isimli bir tarayıcı, Google tarafından geliştirilerek ücretsiz bir şekilde yayınlandı. Ayrıca Microsoft Windows ile uyumlu olması da rekabet için etkili oldu. Bu tarayıcı daha sonra birçok platform için de yani macOS, iOS ve Android için de uyumlu hale gelecek şekilde sürümler geliştirdi.

Efsane hale gelen internet tarayıcısı hiçbir zaman unutulmadı. Kullanılmadığı dönemler dahil olmak üzere bir sürü sosyal medya şakası ile akıllarda kalmaya devam etti. Yazımızın bu kısmında da bu tarayıcı ile ilgili zamanında yapılan ve en çok akıllarda kalan bu görsellere yer verdik. Tarayıcı ile veda yaşadığımız bu günde yavaşlığı ile ilgili olan şakalara hep birlikte göz atalım…

En popüler şakalardan bazıları şu şekilde:

Internet Explorer

Caps

 

internet explorer

 

Kullanıcılar ne yapacak?

Microsoft, kullanıcıları artık nelerin beklediğini de açıkladı. Explorer tarayıcının yeni bir bilgisayara yüklenmeyeceğini söyleyerek açıklamalarına başladılar. Şirket artık kullanıcılar için,  Windows 11 ile uyumlu ve Chrome altyapısına sahip olan Microsoft Edge kullanılacağını belirtti.  Hali hazırda tarayıcıyı kullanmaya devam edenler ise Microsoft Edge’e yönlendirilecek.

Birkaç ay daha süreç bu şekilde ilerleyecek. Daha sonra ise yeni bir güncelleme yayınlanması planlanıyor. Microsoft’un göndereceği güncelleme ile Explorer’a ait olan bütün yüklemeler kaldırılacak ve tarayıcı tamamen tozlu raflara gönderilmiş olacak. Bu süre zarfında da mevcut tarayıcı için herhangi bir güncelleme gelmeyecek. Bunun yerine şirket Chrome tarayıcısına nazaran daha az sistem kaynağı tüketen Microsoft Edge ile rakipleriyle mücadele vermeye çalışacak.

 

internet explorer

Peki uyumlu internet siteleri ne yapacak?

Bilindiği üzere bazı eski siteler sadece İnternet Explorer uyumlu çalışıyordu. Bununla beraber bazı şirketlerde bağlı programları kullanıyordu. Firma bu durumu yaşayanlar için Edge isimli tarayıcıya geçiş yapmaları gerektiğini belirtti. IE isimli bir mod ile geçmişte çalışan sitelere doğrudan bağlanmanızı sağlayacak.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
İnternet Explorer 27 Yıl Sonra Tarih Oluyor!
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!