İnternet Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

featured
Share

Share This Post

or copy the link

İnternet Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

İnternet bağımlılığı son zamanların en büyük sorunlarından bir tanesi. Bu sorunun en büyük özelliği ise kişinin etrafındaki diğer insanları göstererek İnternet bağımlısı olduğunu kabul etmemesi. Bu durumdan anlaşılıyor ki pek çok insan kitlesel olarak internet bağımlısı ancak bu durumun farkında değil. Durum böyle olunca işin önemi sanılandan daha da fazla artıyor.

Sosyal Medya Bağımlılığı Arttırdı

Özellikle sosyal medyanın internete dahil olmasıyla artık insanlar hayatlarını sosyal medya üzerinde yaşamaya başladılar. İlk başlarda çeşitli oyunlarla kendisini gösteren bu bağımlılık ilerleyen zamanlarda yapılan paylaşımlara insanların nasıl yorumlar yazdıklarını merak edip sürekli olarak paylaşımın takip edilmesine kadar gitti. Oyun oynarken yapılan iş tarlayı ekmek ve arada bir Facebook’a girip kontrol etmekti. Ancak bu olay artık çığırından çıkmış durumda. İnsanlar sosyal medya ve internet üzerinden yaptıkları paylaşımlarla başarı elde ettiklerini zannediyorlar.

İnternet bağımlılığı durumundan kurtulmanın çok çeşitli yolları mevcut. Bunların en başında ise eğer yapabiliyorsanız internete erişim sağladığınız cihazlarınızın internet erişimlerini kapatmak. Bu sayede gelen bildirimlerden de haberiniz olmayacak sadece aklınıza geldiği zaman internete bağlanacaksınız. Ancak bu oldukça zor bir ihtimal. İkinci ise evden uzaklaşmak. İnterneti evinde çok fazla kullananlar için evden uzaklaşmak bir yöntem olabilir. Yanınızdaki telefonun internet bağlantısını da keserseniz çok iyi olur.

Canınız sıkılıyorsa bunu internete girmek yerine kitap okuyarak ya da televizyon izleyerek giderebilirsiniz. Eğer bu sorunun sizin için ciddi bir sorun olduğunun farkındaysanız ve bu durum size huzursuzluk veriyorsa bir müzik enstrümanı alıp öğrenmeye de başlayabilirsiniz. Son olarak ise eğer internet üzerinden gereğinden fazla zaman geçirdiğinizin farkındaysanız sosyal medya hesaplarınızı bir süreliğine dondurup normal bir hayat yaşamaya çalışabilirsiniz. Unutmayın ki sosyal medyada olmadığınız zaman kayda değer bir şey kaçırmayacaksınız.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
İnternet Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!