featured
Share

Share This Post

or copy the link

İnsanlar Neden Aşık Olurlar?

Aşkın duygusal ve fiziksel olarak birbirine benzeyen insanlar arasında daha yoğun yaşandığı uzmanlar tarafından belirtiliyor ve neden aşık oluruz sorusunun cevabının da bu benzerlik olabileceği söyleniyor.

Aşk ve Benzerlik İlişkisi

İnsanlık tarihinin başlamasıyla ortaya çıkan aşk duygusu insanların mutlaka yaşamak istedikleri bir duygu. Aşk içinde hayranlık ve duygusallık barındıran tutkulu bir his. Aşkın en önemli koşulunun fiziksel ve duygusal olarak onaylanmak olduğu söyleniyor. Kişilerin saç ve ten renklerinin birbirine benzemesi, kişilik özelliklerinde ortak yanlar bulunması hatta statülerin bile birbirine uyması aşk yaşamada çok önemli oluyor. İnsanlar kendi çekiciliklerine yakın kişileri daha çekici buluyor ve sık karşılaşılan insanlar da daha çekici geliyor.

Bağımsız ve Kararlı Olmak

Uzmanlar bağımsız ve kararlı insanların daha sağlam bağlandıkları konusunda hemfikir. Bağlanmaktan ve acı çekmekten korkan insanların aşkı ise daha yüzeysel yaşanıyor. Korkan insanların neden aşık oluruz sorusunu daha çok sordukları ve ilk görüşte aşka yatkın oldukları görülüyor. Güvenli bağlanan bağımsız ve kararlı insanlar yakınlaşmaktan veya yakınlaşmaya izin vermekten rahatsız olmuyor. Bu insanlar terk edilme korkusu yaşamadıkları için ilişkilerini daha yaşanır kılıyor.

Mükemmel Aşk Var mı?

Hayatlarında mükemmel aşkı arayan insanlara böyle bir aşkı bulmanın çok zor olduğunu söylemek gerekir. Öncelikle mükemmel aşk kişiye ve kişinin beklentilerine göre değişir. Kişi beklentilerine tam karşılık veren biri ile karşılaşsa bile bir müddet sonra yetersiz gelmeye başlaması muhtemeldir. Yapılan araştırmalar uzun süre doğru insanı, dolayısıyla gerçek aşkı arayan insanların çok daha mutsuz olduklarını ve evlenip bir aile kurma konusunda son ana kadar bekleyip sonrasında daha aceleci davrandıkları için bu mutsuzluklarının katlandığını ortaya koymuştur.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
İnsanlar Neden Aşık Olurlar?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!