İnsanlar En Çok Parayı Nasıl Harcıyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsanlar hayatlarını idame ettirmek için beslenme, eğlence ve alışveriş gibi çeşitli alanlarda harcama yapıyorlar. En fazla para harcadığımız yerler ise bunların biraz dışında. Özellikle erkekler daha çok elektronik ürünler üzerine harcama yapmayı severken kadınlar için ise aynı durum kozmetik malzemeler için geçerli.

En Çok Parayı Kim Harcıyor?

En fazla para harcadığımız yerler kadar en çok parayı kadınların mı yoksa erkeklerin mi harcadığı da yıllardır tartışılan bir diğer konu. Yapılan araştırmalar iki tarafın da birbirine yakın oranda para harcadıklarını ortaya koyuyor. Ancak ufak nüans var. Kadınlar elzem olan ya da kullanımı çok önem arz etmeyen ürünlere daha fazla para veriyorlar. Bir başka deyişle günlük ihtiyaçlara cevap vermeyen şeylere daha çok para veriyorlar. Bu bir bakıma israf oluyor.

Kadınlar Ne Alıyor?

Kadınları en çok aldığı ürünler arasında süs eşyalar, lüks mutfak aletleri ve elbette giyim ve aksesuarlar geliyor. Bununla birlikte çantalar da kadınların en çok satın aldıkları ürünler arasında. Elbette sadece bir şey satın almak değil, hizmet almak için de kadınlar para harcıyorlar. Bunların başında ise kuaförler gelmekte. Maddi durumu iyi olanlar haftada en az bir ya da iki defa kuaföre gidiyorlar. Evde kendi başlarına yapmaları mümkün olan tarama işlemini dahi kuaföre yaptırıp para veriyorlar.

Erkekler Ne Alıyor?

Kadınlara oranla erkekler de gün içinde kendilerine yarar sağlamayacak ürünleri daha az satın alıyorlar. Yapılan araştırmalar erkeklerin daha çok sigara, ayakkabı, yemek ve cep telefonu üzerine para harcadıklarını ortaya çıkarmıştır. Giyim konusunda ise erkekler yapılan harcama dikkate alındığında kadınların yanına yaklaşamıyorlar.

En fazla para harcadığımız yerler içinde ortak ürünler de mevcut. Örneğin hem kadınlar hem de erkeklerin ortak olarak para harcadıkları en önemli ürün cep telefonları. Bu harcama aynı zamanda yapılan en gereksiz harcamalardan bir tanesi olarak görülmekte. Çünkü cep telefonu satın almak, telefonun ana işlevi olan konuşmayı amaçlamak yerine tamamen gösteriş olarak yapılmakta. İnsanlar yeni bir model telefon piyasaya çıktığında ihtiyaçları olduğu için değil en son modelini kullanmak için cep telefonu satın alıyorlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İnsanlar En Çok Parayı Nasıl Harcıyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

E-Okur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!