ING Bank Havale ve EFT Ücretleri (2019 Güncel)

ING Bank, özellikle son dönemlerde verdiği yüksek mevduat faiz oranlarıyla dikkatleri üzerine çekmiş Hollanda kökenli bir bankadır. Bugün, ING Bank üzerinden yapılacak olan havale ve EFT işlemlerinden ne gibi ücretler talep edildiğine bakacağız.

ing bank havale ve eft ücretleri 2019
ing bank havale ve eft ücretleri 2019

Para transfer yöntemlerinden olan havale ve EFT arasında bildiğiniz üzere bir fark mevcut. Havale, aynı bankalar arası yapılan transfere deniyor. EFT ise farklı bankalara yapılacak olan para transferine verilen addır. Örneğin; ING Bank müşterisisiniz, para göndereceksiniz ve karşınızdaki kişi de ING Bank kullanıyorsa (banka hesabı varsa) yapacağınız işleme havale, eğer karşınızdaki kişi farklı bir banka kullanıyorsa da bu işleme EFT adı veriliyor.

ADVERTISEMENT

ING Bank 2019 Havale Ücretleri

 • ATM üzerinden yapılacak havale işlemleri için 8 TL ücret kesilmektedir.
 • Telefon bankacılığı üzerinden havale yaptığınızda ise asgari tutar 45 TL, azami tutar 56 TL’dir. Ayrıca düzenli – ileri tarihli yapılacak olan EFT işlemleri için ise işlem başına 2,25 TL alınmaktadır.
 • Bizzat ING Bank şubelerinden yapacağınız hesaptan hesaba havale işlemleri için 35 TL, hesaptan isme yapacaksanız tutar 60 TL ile 375 TL arasında -göndereceğiniz tutara göre- değişecektir.
 • Kasadan hesaba ya da kasadan isme yapılacak olan havale işlemler için de yine tutar 60 TL ile 375 TL arasında olacaktır. Düzenli – ileri tarihli işlem başına da 2,75 TL ücret talep edilecektir.
 • İnternet Şubesi’nden yapılacak olan havale işlemler için ise sadece 2,20 TL ücret isteniyor. İleri tarihli işlem başına ise 1,50 TL ücret kesintisi yapılacaktır.
 • ING Bank mobil bankacılık üzerinden havale yapmak istediğinizde ise fiyat internet şubesi ile aynı olacak. Yani işlem başına 2,20 TL, ileri tarihli gönderim yapmak istediğinizde ise ekstra 1,50 TL ücret kesintisi yapılacaktır.

Tüm bu bilgileri değerlendirdiğimizde zor durumda kalmadıkça telefon üzerinden ya da fiziksel ING Bank şubelerinden havale ile para gönderme işlemi yapmamanızı öneriyorum. Bunun yerine 2,20 TL gibi oldukça uygun ücretlere zaten İnternet şube ya da mobil şube üzerinden gönderim yapılabiliyor.

ING Bank 2019 EFT Ücretleri

 • ING Bank ATM’lerinden yapacağınız EFT gönderimleri için 12 TL, bu EFT’nin geç EFT saatine denk gelmesi durumunda ise 15 TL kesinti yapılacaktır.
 • İnternet şubesi üzerinden yapılacak olan EFT işlemlerinde ise 4,90 TL, ileri tarihli işlemleriniz için ise işlem başına 4 TL ücret talep edilecektir. Geç EFT ücreti ise 7,75 TL’dir.
 • Mobil bankacılık üzerinden yapılacak EFT işlemleri için 4,50 TL, ileri tarihli işlem başına ise ekstra 3,30 TL kesilecektir. Geç EFT için ise 7 TL talep edilecektir.

Telefon bankacılığında ise tutarlar epey bir yükseliyor. Şöyle ki;

 • Asgari tutar 50 TL, azami tutar 110 TL olarak belirlenmiş, düzenli – ileri tarihli yapılacak EFT için ise işlem başına 6,25 TL kesinti yapılacaktır. Geç EFT işlemleriniz için ise tutar 75 TL ile 120 TL arasında olacaktır.
 • Bizzat şubeye gidip EFT işlemi yapmak istediğinizde ise Kasan EFT ve Hesaptan EFT için tutarlar 55 TL ile 450 TL, hesaptan yapılan geç EFT işlemleri için ise tutar 80 TL ile 460 TL arasında olacaktır. Düzenli – ileri tarihli EFT için ise işlem başına 6,75 TL alınacaktır.
 • Toplu ödeme sisteminde bulunan tüzel müşteriler için ise EFT ücreti sabit 3,5 TL’dir.

Peki ya şu geç EFT olayı nedir?

Geç EFT bankaların belirli saat aralıklarında yapılan EFT işlemlerine verdiği isimdir. Her bankanın geç EFT saatleri farklıdır. ING Bank geç EFT saati ise 16:0017:15 arasındadır. Yani bu saatler arasında yapacağınız işlemleriniz geç EFT olarak değerlendirilecek ve yukarıda bahsettiğimiz ücretlendirmeler geçerli olacaktır.

ADVERTISEMENT

Olabildiğince açık ve net şekilde ING Bank’ın 2019 yılındaki güncel havale ve EFT ücretlerini aktarmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur, herhangi bir artış olması durumunda elimden geldiğince güncellemeye çalışacağım.