featured
Share

Share This Post

or copy the link

İkizdere Neresi Gezilir

Sadece doğal güzellikleri ile değil, aynı zamanda köklü tarihi ile de insanın başını döndürmeyi başaran bir ilçe ile daha karşınızdayız. Türkiye’deki tüm noktaları köşe bucak gezmeyi amaçlayarak çıktığımız bu yolda İkizdere’de mola verdikten sonra bulunduğumuz yerden memnuniyet duyduğumuzu da belirtmek isteriz. İkizdere de gezilecek yerler ve İkizdere hakkında söylenmesi gerekenleri dilimiz döndüğünce anlatmaya gayret göstereceğiz. Yıllar içerisinde nüfusunda bir düşüş gözlenen bu ilçeye bende ilk kez geldim. Çok uzun süre kalmasam da yine de gözlemlediğim kadarıyla size anlatmaya gayret göstereceğim.

İkizdere’ye Nasıl Gidilir

Rize’nin en güneyinde bulunan ilçe, il merkezine yaklaşık 55 km mesafede yer almaktadır. Yol bakımından güneyde bulunduğu için bir buçuk saatten daha uzun süren bir yolculuk ile Rize merkeze ulaşmanız mümkün olmaktadır. Bunun dışında da ilçenin Trabzon’a yaklaşık 100 km uzaklıkta yer aldığının da altını çizelim. Özellikle yolunuz İkizdere ilçesine düşmezse Karadeniz gezisi yapan kişilerin doğrudan gideceği bir adres olmadığını da belirtmiş olalım.

İkizdere Gezilecek Yerler

İkizdere turizm özelliği ile ön plana çıkan bir ilçe değildir. Bunun yanı sıra Anzer balı ve Anzer yaylası ile tüm dünyada yetiştirilen en kaliteli balın merkezini de oluşturmaktadır. İkizdere’de yer alan Anzer yaylasında yetişen bu bal bütün dünyada ve ülkemizde oldukça şöhretli bir bal olarak ön plana çıkmaktadır.

Özellikle İkizdere gezilecek yerler arasında bir seçim yapmak gerekirse, gecenin bir yarısı uyandığımda dağlarından gelen mis gibi kokusu ve doğanın sessizliğinin beni ayrıca cezp ettiğini de söylemeden edemeyeceğim. Bunun yanı sıra ilçe sınırları içerisinde pek çok tarihi cami ve yaylanın da bulunduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Anzer Yaylasının İkizdere ilçesine yaklaşık otuz kilometrelik bir mesafede yer aldığını da belirtelim.

İkizdere’de Ne Yenir

Bu yayla havasında daha çok et ve türevleri tüketilebilir. Turistik bir yerleşim yer olmadığı için çok fazla yemek yeme konusunda ön plana çıkan seçenek bulunmamaktadır. Bunun dışında yemek yemek için farklı adresleri ziyaret edebilirsiniz. Bölgenin misafirperver halkı da yemek konusunda size oldukça güzel seçenekler sunacaktır. Aynı şekilde biraz önce de altını çizdiğimiz gibi dünyanın en güzel balı olan Anzer balı da alınabilir. Tabi ki bunun için öncelikle araştırma yapmanız gerektiğini de belirtmiş olalım.

İkizdere’de Nerede Kalınır

İkizdere’de hizmet veren oldukça güzel oteller bulunduğunu belirtelim. Ama dönemine bağlı olarak bu otellere gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız yoğunluk bakımdan önemli olacaktır. Bu sebepten rezervasyon yaptırmadan gitmemeniz gerektiğinin altını çizelim.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
İkizdere Neresi Gezilir
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!