İkinci El Tablet Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde

İkinci El Tablet
İkinci El Tablet
Share

Share This Post

or copy the link
Gün geçtikçe ürünlere gelen zamlar giderek artıyor. Hal böyle olunca da kullanıcılar genel olarak ikinci el ürün tercihinde bulunuyorlar. Bugün sizlere ikinci el tablet alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve bu ürünlerin satışı hakkınızda bilmenizde fayda olacağını düşündüğümüz bilgileri derledik.

tablet bilgisayar

Malum artışlar her sektörde neredeyse tüketicileri düşündürecek bir hal aldı. İhtiyaç dışında alışveriş yapmayacak bir hal aldık artık. Ama tablet bilgisayarlar pandemi dönemi ile birlik eğitim hayatı için büyük kolaylıklar sağladı. Bu sebepten dolayı da bir ihtiyaç haline geldi. Hal böyle olunca da sıfır ürün almak yerine etraflıca araştırma yaparak artık ikinci el tablet almak çok daha uygun bir hale geldi.

Ürünleri ikinci el olarak almak riskli olabilir fakat fiyatın uygunluğu da artık tartışma konusu olmaktan çıktı sanırım.  Fakat fazla bir ücret ödemeden almış olduğunuz ürünün iyi veya kötü olduğunu nasıl anlarsınız? Dolandırılma ihtimalinizi düşünüyor musunuz? Bu konular ve daha fazlası için ikinci el tablet alırken dikkat etmeniz gereken detayları beraber inceleyelim:

İkinci el tablet satın alırken nelere dikkat etmelisiniz:

Şarj girişinin ve düğmelerin sağlamlığından emin olun
Tableti aldığınızda ilk gün ki ayarlarına döndüğünden emin olun
Tabletin ekranının çalışıp çalışmadığını mutlaka kontrol edin
Tabletin gövdesinde ezik veya çizik bir yer varsa kontrol edin
Eski model olan tabletleri tercih etmeyin

tablet bilgisayar

Şarj girişinin ve düğmelerin sağlamlığından emin olun

Teknolojik cihazlarda en çok sorunun yaşanan noktalardan biri düğmeleri ile şarj aletleri ve girişleridir. Zaman içinde kullanımla beraber yıpranan bu parçaları satın alım yaparken fark etmeyebilirsiniz. Satın aldığınız kişi de kullandığı için bu konuyu atlayabilir. Parmak izi donanımı bulunan tabletlerde bu durum daha fazla yaşanıyor. Dokunuşunuzu hızlı algılıyor mu, şarj girişinde sorun var mı, tepki süreleri normal mi ve buna benzer birçok konu aklınızda olsun. Bu durumları kontrol etmeden ve emin olmadan ikinci el tableti almaktan kaçınmanızda fayda var.

Tableti aldığınızda ilk gün ki ayarlarına döndüğünden emin olun

Bu konu da herhangi bir teknolojik ürün alırken dikkat etmeniz gereken bir nokta. Gerek alırken gerek satarken cihazı fabrika ayarlarına dönmüş bir şekilde teslim edin. Bütün cihazlar bir hesap yardımı ile kurulum gerçekleştirir. Bu sebepten dolayı kişisel verileriniz ve daha birçok bilginiz cihazda kalabilir. Başkalarının bu bilgilere erişmesini istemeyeceğimizden dolayı herhangi bir ürünü satmadan önce fabrika ayarlarına getirmenizde fayda var. Eğer satın aldığınız ikinci el tablet sıfırlanmamış ise diğer kullanıcıların ayarları burada kalmış demektir bu sebepten dolayı sıfırlama yaparak kendi isteğiniz doğrultusunda kullanmanız daha faydalıdır.

Tabletin ekranının çalışıp çalışmadığını mutlaka kontrol edin

Genel olarak insanların büyük bir kısmı ellerinde olan ürünlerin daha yenilerini alabilmek için satmak isterler. Fakat hasarı yüksek olan ve tamir masrafı çok olan ürünlerinde satıldığını unutmayın. Kırılmış bir ekrana sahip olan ürünü yaptırmak yerine satmayı tercih edebiliyorlar. Satın alım yapmadan önce, ürünün hasarlı olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Ufak tefek hasarlar dışında doğrudan kullanıma etki eden probleme sahip cihazları tercih etmekten kaçının.

tablet bilgisayar

Tabletin gövdesinde ezik veya çizik bir yer varsa kontrol edin

Cihazın kasası plastik veya metal olabilir. Hangisini tercih edeceğinizden ziyade tercih ettiğiniz üründe kasasında herhangi bir ezilme veya çatlama olup olmadığını kontrol edin. Genel olarak fark edilmeyen ezilmeler veya çatlaklar daha sonrasında bataryaya zarar verebiliyor. Kulaklık veya şarj girişlerinde de soruna neden olabilen bu durumla yüzleşmemek için satın almadan önce, ütünü bütünüyle incelemeye özen gösterin.

tablet bilgisayar

Eski model olan tabletleri tercih etmeyin

Genelde sürümü eski olan cihazlar bir de ikinci el olunca çok daha uygun fiyatlı olabiliyor ve tercih ediliyor. Fakat bu modellerde sistemde çalışma sorunları ve uygulamaların verdiği destek zamanla kesildiği için büyük sorunlar yaşanabiliyor. Tabi ki son model olan ürünler çok pahalı fakat henüz güncelleme almaya devam eden ve uygulamalara olan desteği kesilmemiş bir cihaz tercih etmenizde de fayda var. Android veya iOS işletim sistemine sahip olan cihazların genel olarak ne kadar süre ile güncelleme aldıkları bellidir. Bu sebepten dolayı ikinci el tablet satın almadan önce süreleri kontrol edin ve ona göre bir cihaz tercih edin.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
İkinci El Tablet Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!