Huawei Yeni Elektrikli Otomobilini Duyurdu, Birçok Şeyden Akıllı

aito m7
aito m7
Share

Share This Post

or copy the link
Huawei’e ait olan otomobil markası AITO, M7 ismiyle çıkan yeni SUV modelini geçtiğimiz günlerde tanıttı. Birbirinden farklı özelliklere sahip olan bu aracın, en çok dikkat çeken özelliği ise ‘sıfır yer çekimi’ koltuğu bulunması. Gelin bu detayları beraber inceleyelim.

Çin merkezli teknoloji devi olan Huawei, yakın bir zamanda Çinli otomobil üreticisi olan Seres ile bir ortaklık süreci başlatmış ve AITO isimli otomobil markasını da resmi olarak duyurmuştu. 2022 yılının başında ise ilk elektrikli otomobili olan AITO M5 tanıtılmış, kısa süre içerisinde yaklaşık olarak 6.000 adet siparişe ulaşmıştı. Bugünlerde ise yine adından sıkça söz ettirecek bir model ile piyasaya giriş yapmış durumda.

Huawei, geçtiğimiz gün düzenlemiş olduğu etkinlikle yepyeni bir elektrikli aracı daha kullanıcılara sundu. AITO M7 an itibari ile piyasaya çıkmış oldu. Lüks görünümü, üst segment özel detaylarla donatılmış iç kısmı ve tam olarak 6 adet koltuğa sahip olarak piyasaya çıkış yapmış durumda. Aracın özelliklerine ve ince detaylara da hep birlikte daha yakından bakalım.

Yeni Elektrikli Otomobil AITO M7

aito m7

AITO M7 daha ilk görüşte güçlü ve büyük yapısı ile dikkatleri üzerinde çekmeyi başarıyor. Genel olarak düz çizgilerin tercih edildiği ızgarası, dikey olarak tasarlanan sis farları ile uyumlu olan şerit LED aydınlatması ile birlikte sunuluyor. Gövdesine gömülmüş olan kapı kolları ve arka aydınlatması ile de TOGG benzeri bir aydınlatma tercih edilmiş durumda.

AITO M7, Akıllı Cihaz Özellikleri Taşıyor

aito m7

Bu aracı tercih edilebilir kılan detayların birçoğu aracın iç kısmında bulunuyor. HarmonyOS Akıllı Kokpit‘in bulunduğu iç kısımda, 10.25 inç büyüklüğe sahip kavisli bir LCD gösterge paneli bulunuyor. Aracın bilgi ve eğlence ekranı ise 15.6 inç ve 2K çözünürlük sunan bir sisteme sahip. Bu ekran ile birlikte Huawei Video, Music, NetEase Cloud Music ve Himalaya gibi uygulamaları kullanabiliyorsunuz. Bunların dışında ise otomobilde bulunan HarmonyOS yazılımı sayesinde, Huawei markalı olan diğer cihazlarınıza yani akıllı telefon, akıllı saat ve tabletlere de erişiminiz mümkün. Bu teknoloji sayesinde verilerinizi hızlı bir şekilde aktarabilirsiniz. Eş zamanlı çalışma teknolojisi de ayrıca bulunuyor. Diğer Huawei cihazlarınızda olan veriler aynı zamanda aracınızda da olabiliyor. Araçta bulunan sesli asistan sayesinde de araçta bulunan her şeyin kontrolü sağlanabiliyor.

aito m7

AITO M7, barındırdığı özellikleri sayesinde tüketiciyi de mutlu edecek gibi görünüyor. Çünkü araç içerisinde 40 watt destekli iki adet kablosuz şarj pedi, iki adette kablolu 66 watt değerinde şarj cihazı bulunduğu da belirtiliyor. Bu sayede araç içerisinde aynı anda toplamda 4 farklı telefon şarj edilebilir olacak. Bu aracın içerisinde daha önce duymadığınız sıfır yer çekimi koltuklar bulunuyor. Peki bu ne anlama geliyor?

Dünya’da bir ilk: ‘sıfır yer çekimli koltuk’ size kendinizi arabada olduğunuzu unutturacak..

Huawei

AITO M7’nin içerisinde olan koltuklar, bu sektör için daha önce görülmemiş olan yer çekimi özelliği ile sunuluyor. Koltuğun yan tarafında bulunan düğmeye bir kez dokunduktan sonra, koltuk otomatik oalrak kendisini 113 dereceye ayarlıyor. Huawei mühendisleri ise, almış oldukları patent ile koltuğa oturmuş olan kişinin, vücudunda oluşan bütün basıncı dengeliyor ve sarsıntı etkilerini ise tamamen sıfırlamış oluyor. Seyahat esnasında sanki kendinizi evinizde bulunan bir koltukta veya yatakta gibi hissedebileceksiniz. Tabi madem bu kadar uyku getirmez mi gibi sorular da sorulmuş. Sürüş esnasında oluşturduğu rahatlık daha önce görülmemiş düzeylere ulaşacak fakat dikkat dağıtacak veya uyku getirecek düzeyde olmayacakmış.

AITO M7, motorunun sahip olduğu özellikleri ile de dikkatleri üzerine çekecek gibi. Huawei DriveONE adını verdiği teknolojisi ile yollara çıkaracağı SUV için, yakıtı yolculukta kullanmak için değil elektrikli olan motorunu şarj etmek için kullanıyor. Bu sayede menzil de giderek artıyor. Huawei yaptığı açıklamada M7 için, 1.100 km menzile sahip olacağını da belirtiyor.

Son olarak fiyat kısmına geçmeden önce, bu modelin diğer araçlarına göre daha fazla dikkat çekeceği öngörülüyor. Özellikle koltuklarında bulunan teknoloji ile AITO M7 tüketicileri memnun edecek gibi görünüyor. AITO M7, 47.800 dolar ila 56.800 dolar aralığında değişecek olan fiyat seçenekleri ile satın alınabilecek. Farklı yükseltme ve ekleme seçeneklerinden dolayı fiyatın bu aralıkta değiştiğini belirten firma test sürüşü için kullanıcılarını bekliyor.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
1
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Huawei Yeni Elektrikli Otomobilini Duyurdu, Birçok Şeyden Akıllı
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!