Home Office Çalışanlar İçin 5 Özel Tüyo

Home office
Home office
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Home Office Çalışanlar İçin Dikkat Toplamaya Yönelik Tüyolar

Home office çalışmak günümüzde popüler hale gelmiş durumda. Fakat ev içerisindeyken de sürekli olarak masa başında çalışmak dikkatin dağılmasına sebep olabiliyor. Bu yazımızda ise bu konuyla ilgili neler yapabileceğinize dair tüyolara yer verdik.

İş hayatı içerisinde genel olarak çalışma şartları sürekli değişkenlik gösteriyor. Buna ayak uydurmakta bir hayli zorlaşıyor açıkçası. Evden yani home office çalışmak da bu anlamda odaklanma ve alışması zor olan süreçlerden biri. Çünkü aynı evin içerisinde hem çalışıp hem de farklı işler yapabiliyoruz. Ofis ortamı daha farklı olduğu için odağımız işte olurken, ev aynı zamanda özel işlerimizi de hallettiğimiz bir yer olduğundan dikkatli olmakta fayda var. Durum böyle olunca da dikkat çabuk dağılabiliyor ve çalışırken problem yaşayabiliyoruz.

Home office

Bu konu ile ilgili bazı düzenlemeler yapmakta zorunlu hale geliyor artık. Hem bulunduğumuz hem de çalıştığımız ortamda yapacağımız değişiklikler sayesinde odaklanma sorununu azaltmamız mümkün. Yapılacak değişiklikler ile birlikte de enerjimizin büyük bir kısmını daha doğru işlere harcamaya başlıyor olacağız.

Home office için daha sakin, odaklanmaya daha elverişli ve etkili bir çalışma ortamı için 5 tüyoyu uygulayabilirsiniz:

Dağınık bir ortam olmamalı 

Home office

Home office çalışanlar için belki de en büyük problemlerden birisi  çalışılan ortamın dağınık olması. Çalışılacak iş dışında gerekli olmayan dosya veya nesneleri ortamdan uzaklaştırmak yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri. Ortamın kalabalık gözükmemesi, çalışmak için sizi hazır hissettirecek ve çok fazla zaman harcamadan işe koyulmuş olacaksınız.

Motivasyon için kendini keşfet

Genel olarak çalışırken insanların belirli tercihleri olur. Bu tercihler onları motive edecek ve işe bağlı kalmayı sağlayacak türdendir. Bu bazen bir yiyecek bazen de bir içecek olabiliyor. Farklı olarak ise insanlar bazen kendilerini ödüllendirmek veya dinlemek için sevdiği müzikleri tercih edebiliyorlar. Bunlar dışında da sevilen bir koku da enerjinizin yükselmesini sağlayabilir. Size iyi gelen bir uyarıcı oluşturmanız çalışmanızdan aldığınız keyfi ve verimi artıracaktır.

Sürekli kullandığın nesneneler yanında olsun

Dağınıklıktan bahsetmiştik biraz önce. Bu madde ise işinize en çok yarayan araç ve gereçleri yanınızda bulundurmanızı hatırlatmak için. Sürekli kullanılan aletlerin gözünüzün önünde olması ve zamanla buna alışmanız size inanılmaz zaman kazandırır. Ayrıca bu nesneleri aramakla uğraşmamak, elinizin altında olduğu bilmek daha rahat ve dikkat kaybı yaşamadan çalışmanıza olanak sağlar.

Motivasyon bozucu nesneleri uzaklaştır

Home office çalışmak sadece bir masa ve bağlantı sağladığımız cihaz etrafında gerçekleşmez aslında. O masa üzerinde olan her nesne dağınıklık unsuru gibi aklında yer edebilir. Bu durum kullandığın cihazın da dağınık olmaması gerektiğini bize gösterir. Sadece masan değil bilgisayarın veya hangi cihazdan çalışıyorsan, düzenli olması gerekir. Seni sürekli işinden edecek olan nesneleri farklı bir klasörde toplayabilirsin. Çalışırken maillerini sessize alabilirsin ki bu sayede dikkatin dağılmadan konsantre bir şekilde çalışmaya devam edebilesin.

Konforlu Bir Ortam Oluşturmaya Dikkat Et

Home office çalışanlar için son olarak değineceğimiz konu konfor. Oturulan masa ve koltuğun size uygun olup olmaması sadece çalışmanız için değil sağlığınız açısından da oldukça önemli. Genel olarak çalışılan ortamda uzun süre harcadığımız için bunlara dikkat etmemiz gerekiyor öncelikle. Koltuk yüksekliği, monitörün konumu ve çalıştığın alan uygun mu ?

Home office

Bu konu ile ilgili yapılmış birçok araştırma olduğundan bir çoğumuz haberdardır. Genel olarak çalışılan alanın konforlu olması çalışma verimini artıracak unsurlardandır. Bunun içinde belirttiğimiz nesnelerin konumlarını kendinize göre ayarlamanız oldukça önemli. Zamanla oluşturduğun düzen için ufak tefek değişiklikler yapabilirsin. Ayrıca bu yaptığın değişiklikler sonrasında da gözlem yapmayı ihmal etme. Alışık olduğun düzen ve yeni düzenin arasında oluşan farkları, artıları ve eksileri değerlendirmeyi de unutma.

Belirtmiş olduğumuz bu beş farklı madde dışında elbette ki dikkat edebileceğiniz daha birçok unsur bulunmaktadır. Evden çalışma durumu pandemi ile birlikte hayatımıza girmiş gibi gözükse de bazı meslek grupları uzun zamandır bu şekilde çalışmaktadır. Bu yazımızda sizler için daha rahat, konforlu ve dikkatinizi işine yönlendirebileceğiniz bir ortam oluşturmanız için yapmanızda fayda olabilecek şeyleri paylaşmış olduk. Daha farklı önerileriniz olursa da yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Home Office Çalışanlar İçin 5 Özel Tüyo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

E-Okur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!