featured
Share

Share This Post

or copy the link

Hemşire Ne Kadar Maaş Alır?

Hemşire maaşları son zamanlarda epeyce merak edilmektedir. Bildiğini üzere sağlık sektörünün önemli çalışan tipinden olan hemşireler, kolayca iş imkânı bulabilmektedir. Eskiden hemşire olmak için sağlık meslek lisesi okumak yeterliyken, şu anda hemşirelik yapabilmek için iki yıllık ön lisans okumak gerekiyor, sadece sağlık meslek lisesi okuyanlar hemşire yardımcısı olarak çalışıyorlar.

 

Hemşireler Nerede Çalışabilir?

Hemşireler sağlık merkezlerinde, sağlık ocaklarında, hastanelerde, özel hastaneler ve araştırma hastanelerinde çalışabilirler. Bunun dışında sağlık hizmetine her an ihtiyaç duyulabilecek toplu aktivitelerde, yani örneğin stadyumlar ve konserlerde çalışabilirler.

 

Nasıl Hemşire Olunur?

Hemşire olabilmek için, herhangi bir lise mezuniyeti ve artı olarak sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu mezunu olmak gerekir.

 

Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Yeni mezun hemşire maaşları özel sektörde 5 bin TL, devlette ise 6733 liradır. Deneyim ve hemşirelik süresi arttıkça maaşlar da buna bağlı olarak artacaktır. Özel sektörde maaşlar 8 bin liraya kadar çıkabilir. Özellikle belirli bir alanda uzmanlaşan hemşireler, örneğin kemoterapi, diyaliz gibi konularda uzmanlaşmış olanların maaşları daha yüksektir.

 

Hemşireler Maaşlarını Nasıl Artırabilir?

 

İş görüşmesinde iyi bir maaş teklifi alabilmeniz için, dil biliyor olmanız, daha önce katıldığınız ve size ciddi anlamda bir şeyler katan kurs ve eğitimler, aldığınız başka eğitimler önemli ve gereklidir. Ayrıca belli bir alanda uzmanlaşmak maaşınızı epeyce artırabilir.

 

  • Dil bilmek (Maaşınızı yüzde 10 ile 50 arasında artırabilir)
  • Özel bir bölüm hemşiresi olmak (yüzde 10-50 daha fazla maaş)
  • Daha önce aldığınız ve size kayda değer bir şeyler katan eğitimler (yüzde 5-20 daha fazla maaş)

 

Devlette Hemşire Olmak ve Özelde Hemşire Olmak

İyi bir hemşire genellikle özel sektörü tercih eder çünkü daha fazla teklif alır. Fakat standart düzeydeki hemşireler, özelde az para kazanacağı için devleti tercih eder.

 

Hemşirelerin Yan Hakları Nelerdir?

 

Yemek ücreti, yol ücreti gibi ek ödenekler verilebilmektedir. Bunun yanında çift maaş veya yılda bir iki maaş ikramiye gibi ek haklar da olabilir. Bu şirketinize ve kamu kurumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Fazla mesai durumunda, x1.5 ücret alma hakkı vardır, hafta sonu çalışılması halinde x2 ve bayramlarda özel dini ve milli bayramlarda x3 veya x4 ücret alırlar.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Hemşire Ne Kadar Maaş Alır?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!