Hatay’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler Nereler?

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Hatay’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler Nereler?

Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden olan Hatay, tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Aynı zaman da Türkiye’nin 13. Kalabalık ilidir. Birçok tarihi mekânı bünyesinde barındıran şehir, tarih meraklıları için keşfedilmeyi beklemektedir. Hatay’da nerelere gidilir sorusunun cevabı için gidilecek yerler listesine bir göz atalım.

Şenköy: Zamanı durdurup bir köy havasında nefes almak isteyenler için ideal bir yerleşimdir. Bu köye giderseniz, Şeyh Ahmet Kuseyri Cami ve Türbesi’ni ziyaret edebilirisiniz. Maneviyat ve huzuru iç içe yaşamak isteyenler için mutlaka ziyaret edilmeli denebilir.

Habib-i Neccar Camii: Söylentilere göre Anadolu’da kurulmuş ilk camidir. Cami, Hazreti İsa’nın havarilerine inan ilk inanan insanın ismini taşımaktadır. Osmanlı döneminin mimarisinin yansıtıldığı güzide eserlerden birisidir.

Uzun Çarşı: Tüm yerel tatları bünyesinde barındıran otantik bir çarşıdır. Farklı mesleki gruplara ait sokaklar ve camiler arasında bir gezinti için mükemmel bir adrestir.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi: II. Selim zamanında, Mimar Sinan tarafından yapılmış eşsiz eserlerden birisidir. Külliye’yi ziyaret ederseniz, hemen karşısındaki Payas Kalesi’ni de ziyaret etmeden gitmeyin derim.

Titus-Vespasianus Tüneli ve Beşikli Mağara: Yapıldığı zamanların bir mühendislik dehası olan tünel, toplam olarak 1300 metre uzunluğundadır. İmparator Vespasianus tarafından yapımı başlatılsa da Titus zamanında tamamlanabilmiştir. Roma tarihinin ayak izlerini taşımaktadır.
St.Simeon Manastırı: Samandağ’a ulaşmadan sol tarafta yüksek bir tepe üzerine kurulu manastır, Stilit tarikatına aittir. Manastırın bulunduğu tepeden tütsü çiçeklerinin enfes kokusunu duyabilir, Asi Nehrini Akdeniz’le kucaklaşmasını izleyebilirsiniz.

Samandağ Vakıflı Köyü: Ev yapımı likör ve şaraplar tadabileceğiniz ve bunu bir kilise bahçesinde otururken yapabileceğiniz bir yer arzu ederseniz, tam da doğru yerdesiniz. Narenciye bahçelerinin güzel kokusu eşliğinde şirin köy evleri manzarası da ilginizi çekecektir.

Harbiye: Harbiye, Antakya’ya 20 dakikalık bir mesafededir. Yunanların mitolojisine göre, Apollon ve Defne aşkının yaşandığı yerdir. Yüzyıllardır piknik alanı olarak değerlendirilen beldede, Arapça şarkılar dinleyerek keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Eğer İpek ürünlere de merakınız var ise, burada ipek ürün satan birçok mağaza bulmanız da mümkün. Eğlence ve alışveriş için en doğru adreslerden biri.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Hatay’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler Nereler?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!