Halkbank Havale ve EFT Ücretleri (2019 Güncel)

Halkbank, 1933 yılından bu yana faaliyet sürdüren, ülkemizdeki en saygın bankalar arasında yer almaktadır. Halkbank müşterilerinin para gönderirken, yani havale veya EFT yaparken ödeyecekleri ücret 2019 yılında ne kadar oldu sorusu merak ediliyordu, bugün buna değineceğiz.
halkbank havale ve eft ücretleri 2019
halkbank havale ve eft ücretleri 2019
Her bankada olduğu gibi Halk bankası üzerinden de Havale-EFT işlemleri için belirli ücretler alınmaktadır. 2018’de güncellenen Halkbank bankacılık hizmet ücretleri belgesine göre;

Halkbank 2019 Yılı Havale İşlem Ücretleri

Havale, aynı banka üzerindeki 2 hesap arası para transferidir. Örneğin; Halkbank’tan Halkbank’a para gönderme işlemi havaledir. Eğer Halkbank’tan QNB Finansbank, Ziraat Bankası vs. gibi başka bankalara para gönderimi yapacaksanız buna EFT deniyor. (EFT ücretleri için bir alt başlığa bakınız.)
  • Eğer kendi hesabınıza para gönderecekseniz, yani vadeli-vadesiz hesaplarınız arası para gönderim işlemlerinde önceki yıllarda olduğu gibi herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.
  • Eğer Halkbank hesabı olan birine para gönderecekseniz(havale yapacak iseniz) 23 TL ücret talep edilecektir.
  • Eğer hesabınızdan bir isme direkt havale yapacaksanız komisyon oranı %0,4 olacak ve tutar minimum 35 TL, maksimum 350 TL olacaktır.
  • Eğer Halkbank internet şubesi veya çağrı merkezinden havale işlemi oluşturacaksanız ödeyeceğiniz ücretler çok ciddi anlamda azalmaktadır.
İnternet Şubesinden Havale İşlem Ücreti: 0,90 TL
Çağrı Merkezinden Havale İşlem Ücreti: 1,86 TL

u sebepten zorunda kalmadıkça direkt şubeye gidip havale işlemi yapmamaya çalışın, diğer türlü çok ciddi tutarlarda komisyon ödemiş olursunuz. İnternet şubesi önceliğiniz olsun.

Halkbank 2019 Yılı EFT İşlem Ücretleri

EFT işlemlerinde ise güncel ücretler şu şekildedir;
Şubeden gönderimlerde yine asgari ve azami oran %0,4 ancak asgari tutar 41 TL, azami tutar ise 350 TL olarak belirlenmiş. Yani 20 TL dahi gönderseniz 41 TL EFT işlem ücreti ödemek zorundasınız.
Eğer fiziksel şube yerine internet şubesini veya çağrı merkezini tercih ederseniz fiyatlar şu şekilde olacaktır;
İnternet Şubesinden EFT İşlem Ücreti: 1,86 TL
Çağrı Merkezinden EFT İşlem Ücreti: 3,76 TL
Bilmenizi istediğim bir konuya daha değinip yazımı noktalamak istiyorum. İlk olarak geç EFT işlemi diye bir olay var. Eğer 16:00’dan sonra direkt şubeye gidip EFT yaparsanız ekstradan 12 TL ödersiniz. Bu ek ücret, sadece fiziksel şubeye gidip bizzat vezneden EFT işlemi yaptığınızda ödeniyor.
Yazı epey bir uzun oldu, yazmaya başlayınca kaptırıp gidiyorum yine. 🙂
Özetle; Havale ve EFT yaparken mutlaka İnternet şubeniz, cep şubeniz ya da en kötü çağrı merkezini tercih edin. Ücretler her an artabileceği için (belirli bir skalada güncelleme yapılmıyor, güncelleme tarihleri değişken) elimizden geldiğince ücretleri güncel tutmaya özen göstereceğiz. Sorularınız varsa bizlere gönderebilirsiniz.

Halkbank 2020 EFT ve Havale Ücretleri

2019 yılında yukarıda paylaştığımız şekilde Halkbank tarafından tahsil edilen ücretlendirmeler 2020 yılında güncellenmiştir. Öncelikle banka üzerinden yapacağınız havale işlemleri 7/24 tamamlanabilir. EFT ise sabah saat 8 ile akşam saat 16:30 arasındadır. Repo işlemlerini de 10:00 – 15:30 arasında tamamlayabilirsiniz. Halkbank Bono ve Tahvil işlem saatleri de 15:30 – 18:00 aralığında yapılabilir. Son olarak Fon 2 müşteriden alış işemleri de 16:00 ile 16:15 saatleri arasındadır.

ADVERTISEMENT

Halkbank şubelerinden şube içinde en az 65 TL, en çok 480 TL gönderim söz konusudur. Şube üzerinden ise bireysel Halkbank hesabı üzerinden EFT’lerde en az 57 TL, en çok 480 TL aktarım yapılabilir. Halkbank EFT ücreti 3.47 TL’dir. Ancak internet bankacılığı üzerinden yapılacak EFT’lerde 4.29 TL ücret tahsil edilir. Düzenli EFT’lerde bu rakam 2.86 TL’dir. Eğer müşteri hizmetleri üzerinden düzenli bir talimat vermek istiyorsanız bu durumda 2.86 TL ödeyerek hizmet alabilirsiniz. Son olarak altın EFT işlemlerinde alınan komisyon ücreti 2.30 TL olarak tahsil edilmektedir.