featured
Share

Share This Post

or copy the link

Gölyazı Gezilecek Yerler

Manyas Kuş Cennetini ziyaret ettikten sonra, biraz daha kafa dinlemeye karar veriyor ve Gölyazı’ya doğru yola çıkıyoruz. Yola ilk çıkarken Bursa’ya gitmeyi düşünerek hareket etsek de önce Manyas sonrasında ise Gölyazı hedefe ulaşmamızı bir hayli engelliyor.

Yıllardır görmediğim kuzenimi arıyor biraz emrivaki olsa da onun yanında konaklayıp konaklayamayacağımızı soruyoruz. Aldığımız cevap olumlu olunca biraz da buralarda zaman geçirelim diyerek hareket ediyoruz.

Gölyazı Neresi

Gölyazı,eşsiz doğası ile ön plana çıkan bir yarım ada, şu ana kadar çok yoğun turist akınlarının olmadığı dönemlerde ziyaret edilmesinin daha yerinde bir karar olacağını söyleyebilirim. Sonradan anladığım kadarıyla Bursa üzerinden hareket eden araçlarla da buraya ulaşmak mümkün ama kendi aracınızla gelirseniz daha uzun soluklu bir konaklama yapabilirsiniz.

Gölyazıya Nasıl Gidilir

Biraz önce’de değindiğimiz gibi Gölyazı’ya kendi aracınızla gitmeniz daha isabetli olacaktır. Eğer bu imkanınız bulunmuyorsa Bursa’dan kalkan otobüsler olduğunu da hatırlatalım. Gölyazında neresi gezilir ve ne yapılır diye soruyorsanız gün birlik gezilerle bunu anlatmanın güç olduğunu söyleyebilirim. Uzun vadeli bir gezi ile buraya gelmeli ve kendinize bir yer ayırmalısınız.

Gölyazı’da Nerede Kalınır

Gölyazı’da bizim gittiğimiz dönem içerisinde konaklamanızı sağlayacak herhangi bir yer bulunmuyordu. En yakın tesisin üniversite yakınlarında olduğunu söylemişlerdi. Biz gittiğimiz dönemde kamp yapılmasını sağlayan kamp alanı bulunuyordu.

Gölyazını ziyaret ettiğiniz zaman Ulubat gölünün enfes manzarasında kendinizi dinlemeyi ihmal etmemeli. Nesli giderek tükenen Arnavut kaldırımlı sokaklarda çocukluğunuzu hatırlamalı ve geceleri yıldızları izlemelisiniz.

Aynı zamanda İstanbul’dan Bodrum’a doğru bir yolculuğa başladıysanız muhakkak bir durak olarak buralarda duraklamanızı da öneriyoruz. Bölgede eski zamanlarda daha sık yakalanan günümüzde sayısı azalan balıklarının da tadına bakabilirsiniz.

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı olan Gölyazı’nın ilçeye ismini veren Nilüferlere de ev sahipliği yaptığını hatırlatmakta fayda var.

 

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Gölyazı Gezilecek Yerler
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!