Gastrit Nedir?Gastrit Tedavisi Var mı?

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Gastrit Nedir?

Gastrit, çok sık karşılaşılan mide rahatsızlıklarından biridir. Mide duvarını koruyan bölümün zayıflaması veya hasar görmesi sonucunda, mide özsuyunun, zara zarar vermesiyle gastrit dediğimiz hastalık oluşur. Gastrit, yanma, şişkinlik ve ağrı olarak etki edebilir. Mide hastalığı olan gastrit, kişilere beslenme konusunda olumsuz yönde olan etkiler oluşturabilir. Her hastalıkta olduğu gibi gastritte de erken teşhis oldukça önem taşır.

Mide asidinin, aşırı üretilmesi ile mide zarında zayıflama oluşur. Asidin yaptığı olumsuz etki ile sürekli olarak zayıflayan mide zarında, iltihaplanma ilerler. Günlük yaşamı da büyük ölçüde etkileyen gastrit, helikobakter pilori adı verilen bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Bu bakteriye karşı vücudun savunmasız kalmasında, beslenme gibi faktörlerin etkisi büyüktür. Gastrit, sigara, alkol, uyuşturucu ve aşırı stres gibi nedenlere bağlı olarak etkisini daha fazla gösterebilir.

 

Gastrit’in Belirtileri Nelerdir?

Akut Gastrit, mide ve sırt bölümünde ağrılara neden olur. Kronik Gastritte ise hazımsızlık, dolgunluk ve şişkinlik gibi belirtiler ortaya çıkar. Üst karın bölgesinde, bulantı, ishal, hıçkırık, mide ekşimesi, kusma, yanma gibi semptomlar da gastritin etkilerindendir.

 

Gastrit Tedavisi Var mı?

Gastrit tedavisi, kişide gösterilen etkiye göre değişiklik göstermektedir. Özellikle hastaların beslenme tarzı gibi alışkanlıklar önemli rol oynar. Gastrit tedavisinde, sigara, uyuşturucu, alkol, ağrı kesici, aşırı yağlı gıdaların hiç ya da az tüketilmesi gerekir.

Helikobakter pilori bakterisinden dolayı gastritin oluşumunda ise, omeprazol, lansoprazol gibi antibiyotiklerin kullanımı gastritin etkisini azaltan faktörler arasındadır. Ayrı olarak, mide asidinin kontrol altına alınması için çeşitli antrasitlerin de kullanılması gerekir.

 

Gastrite Ne İyi Gelir?

Balık, tavuk, Meyve ve sebzeler, Yulaf ezmesi, brokoli, havuç, elma, Tahıllı gıdalar, Hindistan cevizi yağı, Ev yapımı yoğurt, Lahana turşusu, Tarhana gastrite iyi gelen yiyecekler arasındadır.

 

Gastriti tetikleyen yiyecekler

Kahve, domates, kızartma, aşırı şeker içeren gıdalar, çikolata, portakal, limon, krema

aşırı baharat ve dondurulmuş gıdalar gastriti tetikleyen yiyecekler arasındadır. Makarna, işlenmiş ekmek gibi yiyecekler, midede zor sindirildiğinden dolayı mide zarını büyük oranda etkiler.

 

Gastriti Olan Biri Nasıl Beslenmelidir?

Gastriti olan kişiler, hafif baharatlı ve az yağ içeren proteinli besinleri tercih etmelidir. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler de gastrite iyi gelir. Flavonoidler, helikobakterilere karşı antibakteriyel özellik taşıdığı için gastrite çok iyi gelir.

Flavonoidler içeren gıdalar ise, kızılcık, yeşil çay, kereviz, kabak yaban mersini, kiraz, biber ve elmadır. Belirtilen gıdaları tüketerek gastritinizi hafifletebilirsiniz.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Gastrit Nedir?Gastrit Tedavisi Var mı?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!