Garsonlar Ne Kadar Maaş Alır?

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Garsonlar Ne Kadar Maaş Alır?

Garsonluk mesleği son derece yüksek gelirli meslekler arasında yer almaktadır. Özellikle vasıfsız bir işçinin bahşişlerle beraber çok iyi gelir elde edebileceği işler arasındadır. Bir garson olmak için herhangi bir restorana başvurmak veya iş ilanlarını takip etmek yeterlidir. Çok spesifik bir yerde çalışmıyorsanız genellikle deneyim ve başka bir koşul aramazlar.

 

Garson Maaşı Ne Kadar?

Garson maaşı genellikle asgari ücrettir. Bazı yerlerde asgari ücretin üzeri bir rakam teklif edilebildiği gibi, bazı yerlerde bahşiş fazlalığından dolayı maaş bile vermeyebilirler. Bu nedenle net bir rakam veremeyeceğiz fakat bir aralık verebiliriz.

 

Standart Restoranlar: 4.200 TL

Bahşişi az olan üst düzey restoranlar: 6.000-7.000 TL

Bahşişi çok olan üst düzey restoranlar: 4.200 TL

 

Garsonlar Bahşiş Alır mı?

Tabi ki, bahşişlerin mesleğidir garsonluk. Bazı bölgelerde maaş almadan sadece bahşişle çalışan garsonlar bile görmek mümkündür. Bu yüzden, garsonlar için bahşişler çok önemlidir. Bazı garsonlar sadece bahşiş parasıyla geçinir ve maaşını bir kenara koyup biriktirir, kendi şehrine döndüğünde bu parayı harcar.

 

Garsonlar Ne Kadar Bahşiş Alır?

Buna net cevap vermek imkânsız gibidir. Bazı restoranlarda günlük 100 TL bahşiş alınabildiği gibi, bazı restoranlarda 50-60 TL arası çok az bahşiş ancak alabilirsiniz. Üst düzey bazı restoranlarda 200 TL’yi bulabilen günlük bahşişler olabilir. Bu çalıştığınız yere göre değişir.

 

Garson Ne Kadar Kazanır?

Bir garson aylık bazda tam zamanlı çalışırsa çok rahat bir şekilde 7000 TL kazanabilir. Eğer garson tecrübeli ve nitelikli bir garson ise, o halde kazancı 10 bin TL ve üzeri rakamlara dahi çıkabilir. Yani iş biraz tecrübe eğitim gibi faktörlere bakmaktadır.

 

Garsonluk Sezonluk Bir İş Mi?

Öyle olduğu söylenir fakat kış aylarında da iş bulabilmek mümkündür. Fakat garsonluktan en çok para kazanacağınız mevsim yaz mevsimidir. Bu konuda restoran tipini çok iyi bilmeniz lazım. Mesela bazı restoranlarda esas kazanç bahşiştir, bu restoranlarda yazın çalışmalısınız, bazı restoranlarda ise esas kazanç bahşiş dışı maaş geliridir. Bu restoranlarda yıl boyunca kazanç ciddi anlamda değişme göstermez. Örneğin yazın gelirleriniz yüzde 10-20 arası artarken, bahşişin önemli olduğu restoranlarda kazancınız yaz aylarında ikiye katlanabilmektedir.

 

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Garsonlar Ne Kadar Maaş Alır?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!