featured
Rear view of very busy man
Share

Share This Post

or copy the link

Evden Sağlıklı Çalışma

Koronavirüs’ün hayatımıza girmesiyle birlikte önemli sayıda insan evden çalışmak zorunda kaldı. Elbette evden çalışmanın rahatlığı hiçbir şeye değişilmez ancak bu rahatlık bazı durumlarda sağlığımızı da tehdit edebiliyor. Ofis ortamları gerçek anlamda birer çalışma ortamı olduğu için ofiste geçirilen zaman evdeki kadar insanı fiziksel anlamda zorlamıyor. Çünkü ofiste çalışma masasından oturduğunuz sandalyeye kadar her şey kişinin uzun saatler geçirmesi için tasarlanmış duruma. Bu yazımızda bir kaç maddeye sadık kalarak sağlıklı şekilde evden çalışma önerileri bulacaksınız.

Mutlaka Masada Çalışın

Bazı kişiler ev ortamının rahatlığına da kapılıp koltukta ve hatta yatakta dahi çalışma eğilimine giriyorlar. Bu son derece yanlıştır. Bunun yerine çalışma masanız olmasa dahi mutlaka yemek masası üzerinde çalışmayı tercih edin. Ayrıca masada oturduğunuzda hem vücudunuzda ağrı hissetmezsiniz hem de rahatlığın rehavetine kapılmazsınız. Şunu da unutmamak gerekiyor ki masada çalışsanız dahi uzun süreler çalışmak yerine belirli zamanlarda yerinizden kalkıp evin içinde minimum 100 adım atarak dolaşın.

Telefonla Konuşurken Yerinizde Oturmayın

Sağlıklı şekilde evden çalışma önerileri arasında kulağa en garip gelen madde telefon görüşmelerinin ayağa kalkıp yapılması. Telefon konuşmalarınızı hareket etmek için bu şekilde bir fırsata çevirebilirsiniz. Elbette konuşmalarınız sırasında bilgisayara ihtiyaç duymadığınız zamanlarda bunu yapabileceksiniz.

Belinize Destek Koyun

Bu aslında bir önlem. Bu yüzden beliniz ya da sırtınızın ağrıma ihtimaline karşı sandalyenizin bel kısmına bir yastık koyabilirsiniz. Kesinlikle tabure gibi arkası olmayan oturma eşyaları üzerinde oturmayın ve çalışırken vücudunuzu öne eğilmeden dik konumda tutmaya gayret edin. Oturmanın bel kaslarınızı pasifleştirmesine engel olmak için arada ayağa kalkın ve bir süre ayakta durun.

Monitöre Tam Karşıdan Bakın

Günümüzde artık herkes laptop kullanmakta. Ancak laptop diğer bilgisayarlara göre bir dezavantajı var. Masada oturup laptop kullanan kişiler genellikle ekrana bakmak için başlarını aşağıya doğru eğmekte. Bu yüzden yapmanız gereken eğer bir masaüstü monitörünüz varsa laptopu bu monitöre bağlayıp ekran olarak onu kullanmak olacaktır. Eğer monitörünüz yoksa laptopunuzu yazı yazmanıza engel olmayacak şekilde bir kaç kitabın üzerine koyarak yükseltebilirsiniz.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Evden Sağlıklı Çalışma

Comments are closed.

Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!