featured
Share

Share This Post

or copy the link

En Nadir ve En Değerli 10 Taş

 

Yeryüzünde doğal şartlarda oluşan 4000’den fazla mineral vardır. Bunların birçoğunu insanların ayırt etmesi neredeyse imkansızdır. Çoğu insan için sadece bir kaya olabilir. Ama bazı taşlar bunlarda gizlidir. İnsanlar her zaman ışıltılı şeyleri sevmiştir ve neyse ki bazı mineraller ve değerli taşlar hem güzel hem de nadirdir. İnsanlar bu iki özelliğe tutkundur.

Eğer elinize bir taş almak istiyorsan bundan sonra daha dikkatli bakacaksınız. İşte paranızı harcayabileceğiniz en nadir ve en pahalı kayalardan bazıları sizlerle.

10- Musgravite

Musgravite, değerli taşa dönüşebilecek minerallerin en nadirlerinden biridir. İlk olarak 1967’de Avustralya’daki Musgrave Dağları’nda keşfedildi. Ham halinde parlak gri bir mineral gibi görünse de işlendiğinde gerçek bir mücevherdir.

Tazmanya’da ve Kuzey Kutbu’nda kesilip cilalanabilen birkaç Musgravite kristali kazılmıştır. Piyasada bulunabilen değerli taş kalitesindeki Musgravite taşlarının çoğu ya grimsi zeytin yeşili ya da hafif menekşe rengindedir. Bununla birlikte canlı bir yanardönerlik içermektedir.

9- Alexandrite

Bir şeye senin adının verilmesi her zaman güzeldir. Bu yüzden Rus veliaht prensi Alexander, 1830’da bu mineralin adını aldığı için mutlu olmuş olmalı. Alexandrite Ural Dağları’nda bulundu ve garip bir şeyler olduğu fark edildi. Gün ışığında bakıldığında, taş canlı bir yeşil ancak mum ışığında koyu kırmızıdır. Bu “gündüz zümrüt, gece yakut” olarak tanımlanmasına neden olmuştur. Kırmızı ve yeşil, Rus İmparatorluğu’nun bayrağının renkleri olduğu için Çarlık Rusya’sında büyük popülerlik kazanmıştır.

Renk değişimi, kristalin ışığı emme şeklinden ve insan gözünün kırmızı ve yeşil ışığı nasıl algıladığından kaynaklanır. Bu taşın değeri karat başına 70.000$ olarak alıcı bulmaktadır.

8- Benitoite

1907’de, James M. Couch adında bir maden arayıcısı, California’nın San Benito dağlarında yerden zengin mavilerle donanmış değerli taşlar çıkarttığında bir safir madeni buldupunu düşündü. Ancak bir mineraloğa taş örneklerini gönderdiğinde, Couch’un bulduğu şeyin daha önce hiç görülmemiş bir mineral olduğu anlaşıldı ve Benitoite olarak adlandırıldı.

Taş, kısa süre sonra “zafer deliği” olarak tanımlanan bir yerden çıkarılmaya başlandı. Benitoite oldukça yumuşak bir mineral olduğu için değerli taşların çoğu madenciler tarafından çıkarılırken zarar gördü. Benitoite’nin nadir olması, oluşabilmesi için gereken özel koşullarından kaynaklanmaktadır. Sadece tektonik plakaların buluştuğu yüksek basınç ve düşük sıcaklık bölgelerinde oluşur. Benitoite California’nın resmi olarak en değerli taşıdır.

Benitoite taşının bir karatı 8000$’a mal olabilir. Ancak çok nadir büyük taş çıkarılabildiği için fiyatı kısa sürede artış göstermektedir.

7- Grandidierite

Grandidierite, baktığınız yöne bağlı olarak farklı renklerde görünebilir. Sadece dödürerek koyu yeşil, renksiz ve koyu mavi tonları ortaya çıkarabilir. Maden, 1902 yılında Madagaskar’da keşfedilmiştir. O zamandan beri başka yerlerde de aranmış ve bulunmuştur. Birçok yerde satışının yapıldığını görebilirsiniz.

İlk değerli taş kalitesindeki Grandidierite’nin satışı 2003 yılında gerçekleşmiştir ve 0.29 karat ağırlığındaki maden 50.000 dolara mal olmuştur.

6- Serendibite

Serendibite, 1902 yılında Sri Lanka’da keşfedildi ve adını o ülkenin eski Arapça adından almaktadır. İlk başta, Serendibite değerli olmak için çok zayıf bir adaydı. Bazı örnekleri parlak siyah renkte görünse de çoğu kaba ve grimsi bir dış görünüşe sahiptir. 2005 yılına kadar sadece üç yönlü Serendibite mücevherlerinin varlığı biliniyordu ve satıldığında karat başına yaklaşık 14.000 dolar aldılar.

2005 yılına gelindiğinde ise Myanmar’da yeni bir Serendebite mücevher kaynağı keşfedildi ve bu nedenle taşın fiyatı son zamanlarda düşmeye başladı. Ancak, karmaşık kimyasal yapıları nedeniyle taşların sahip olabileceği renk çeşitliliği halen koleksiyoncuların dikkatini çekmektedir.

Bazı Serendebiteler yoğun siyahtır ancak diğerleri koyu mavi, grimsi, soluk yeşil veyaha kahverengidir. Şimdilik tabi ki.

5- Poudretteite

Birçok mineralog, daha önce hiç tanımlanmamış bir mineralin yalnızca en küçük parçasını keşfederse sevinç gözyaşlarına boğulurdu. 1986’da küçük Poudretteite kristallerinin bilim dünyası için yeni bir keşif olduğu ortaya çıktığında verilen tepki bu olmalıydı. Daha sonra 2000 yılında dikkat çekici bir taş daha bulundu.

Bu dünyadan çıkarılan kaba bir kristal değil, önceden kesilmiş ve parlatılmış bir mücevherdi. Burma’da bir pazarda bulunan mücevher yaklaşık 9.5 karat ağırlığındaydı. Bırakın dönüşümü bitmiş değerli bir taşı, bu büyüklükteki hiçbir Poudretteite daha önce keşfedilmemişti. Bu büyük taş, soluk pembe bir renk tonuyla neredeyse kusursuz bir görünüme sahipti.

2000 yılındaki bu keşiften beri günümüze kadar birkaç Poudretteite taşı daha bulundu. Bazıları çok çekici bir koyu pembe veya mor rengindeydi. Ancak, bir tanesi için karat başına 5000 dolar ödemeniz gerekebilir. İlk büyük Poudretteite görmek isterseniz Smithsonian’a da gitmeniz gerekebilir.

4- Jadeite

Genellikle Yeşim olarak adlandırılan taş aslında birbirine çok benzeyen iki mineraldir. Biri, nefrittir ki tarih öncesinden beri mücevher ve hatta alet yapmak için kullanılmıştır. Diğeri Jadeitetir ve çok daha nadir ve daha zordur. Jadeite, Çin’de Imperial Jade olarak biliniyordu ve Orta Amerika toplumları için altından daha değerliydi.

Jadeite, mordan beyaza, maviye ve opaktan yarı saydamlığa kadar çeşitli yeşilliklere kadar renklerde görülebilir. Çin’de en çok rağbet gören yeşil Jadeitetir.

2014 yılında 27 zümrüt yeşili Jadeit boncuktan yapılmış bir kolye açık arttırmada 27.4 milyon dolara satılmıştır.

3- Diaspore

Yeni bir mücevher türü keşfetmek belki de beceriden ziyade tesadüftendir. 1970’lerde Türkiye’de bir boksit madeninde çalışan işçiler can sıkıcı yabancı maddeler çıkardıkları keşfettiler. Boksit, alüminyumun saflaştırıldığı faydalı bir cevherdi ve maden içerisinde bu nedenle pahalı ve nadir değerli taşlarla uğraştıklarını bilmiyorlardı.

Diaspore 1801’de keşfedilmişti, ancak şekillendirilebilecek hiçbir örnek bulunamamıştı. Ancak Türkiye’deki madendeki üretim ile pazarlamak ve kuyumculuk piyasasına tedarik etmek mümkün oldu. Ottomanite, Zultanite ve Csarite ticari isimleri altında satılan yeşil, turuncu ve kırmızı değerli taşlar artık dünyanın her yerinde bulunabiliyor.

Bu taşın en büyük kaynaklarından birinin Muğla’nın Milas ilçesinde olduğunu eklemeden geçemeyiz.

2- Taaffeite

1945’te Kont Edward Charles Richard Taaffe, bir spinel olduğu söylenenler de dahil olmak üzere bazı değerli taşlar satın aldı. Fakat bazılarının tamamen yeni bir mineral olduğunu keşfetti ve bu yüzden onun onuruna ismi verildi. Bu, halihazırda kesilmiş bir taştan bir mineralin tanımlandığı tek örnektir.

Keşfedilmesinden bu yana, piyasadaki Taffeite miktarı çok sınırlı kalmıştır. Kusurlu veya soluk renkli bazı taşlar, karat başına yaklaşık 1000 dolar karşılığında satın alınabilir. Ancak mücevher zengin renkli ve berraksa karat başına 15000 dolara kadar çıkabilir.

1- Melo Melo Pearls

Tüm mücevherler dünyanın altındaki milyonlarca yıl beklemenin ürünü değildirler. Binlerce yıldır insanlar incileri aradı ve topladı. Antik çağda inciler değerli taşlar ile birlikte anılırdı fakat artık günümüzde öyle değil tabii sıradan incilerde. Bugün istiridyelerde inci yetiştirme yöntemleri sayesinde sıradan inciler çoğu insanın alabileceği konuma gelmiştir.

Fakat bütün inciler istiridyelerden gelmez! Bazı deniz salyangozları da kendilerini tahriş edici maddelerden koruma yöntemi olarak inci oluştururlar. Melo melo, Güneydoğu Asya’ya özgü çok büyük bir deniz salyangozudur. Melo’nun kabuğuna bir şey takıldığında sedeften oldukça farklı görünen kalsit ve aragonit katmanları salgılar ve yıllar geçtikçe büyük bir inci oluşturabilir. Eğer bir tane bulabilirseniz bir servet değerindedir.

Sıradan incilerin çoğu küçükken, Melo melo’nun incileri santimetre çağında olabilir. Bu inciler diğer incilere göre daha serttir ve çeşitli renklerde olabilir. En çok aranan inciler, yüzeyinde alev benzeri desenler bulunan kremsi renkteki incilerdir. Bu incilerin oluşması bazen onlarca yıl alabilir. Bu güzellikleri ve nadirliğiyle Melo melo incileri müzayedelerde 700.000 dolara kadar çıkan alıcılar bulabilir.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
En Nadir ve En Değerli 10 Taş
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!