Netflix Tarihinin En Maliyetli Dizisi Yayında Peki Sandman Nasıl Bir Dizi?

featured
Share

Share This Post

or copy the link
Netflix tarihinde bugüne kadar çekilen en maliyetli dizi  olan Sandman, yakında Netflixte olacak. Çizgi romanı ile dünyayı sarsan Sandman’da bizi neler bekliyor?

Daha önceden yayınlanmış olan çizgi romanların sinema veya dizi olarak uyarlanmasına hepimiz alıştık sanırım. Genel olarak görmüş olduğumuz hikayeler ve güzel eserlerin arka planını hep bir romanla bağdaştırmaya da alıştık. Netflix için en maliyetli dizi olacak olan Sandman için de durum şimdilik aynı gibi görünüyor.

DC tarafından üretilen ve anlaşılması daha zor ve yetişkinlere daha uygun olan hikayelerin bulunduğu alt yayın evi olan Vertigo etiketine sahip olarak çıkan Sandman, çok büyük etki yarattı ve küresel çapta bir fenomen haline geldi, birçok ödül türünün kıstasını değiştirdi ve diğer doğacak olan serilere de öncülük etmiş oldu. Bu çizgi roman çıktıktan ve popüler olduktan sonra ise dizisi yapılsa nasıl olur soruları da sorulmaya başlanmıştı. Yakın zamanda bu soruların cevabını almış olacağız.

En maliyetli dizi karakteri olan Sandman Kimdir?

En Maliyetli Dizi

Çizgi romanların yeni yeni ortaya çıkmaya başladığı dönemlerde DC yayınevi, Batman’in muazzam başarısının hemen ardından takım elbiseli, gaz maskesi olan bir kahraman üretti. Sandman ismini verdikleri bu kahramana çizgi roman severler sempati duydu fakat diğerleri kadar popüler olmayı başaramadı. 90’lı yıllar için bu karakter, konuk oyuncu olduğu bir kaç yer dışında fazla yer aldığı bir yer olmasa da, büyük çizgi roman serüvenlerinden oldu.

1980’lerin sonuna gelindiğinde ise DC, Sandman isimli karakterini yeniledi. Bu iş için de Amerikan Tanrıları, Yıldız Tozu, Coraline, Anansi Çocukları gibi birçok farklı eserden tanınan Neil Gaiman ile anlaşmaya vardılar. Normalde kendi hikayesi anlatılacak olan kahraman için işler farklı bir boyuta taşındı. Farklı düşünceler ve yönetimin de desteğiyle ortaya farklı ve yeni bir Sandman çıkmış oldu.

Rüyaların efendisi ismine sahip olan Morpheus ile tanışmaya hazır mısınız?

En Maliyetli Dizi

En maliyetli dizi Sandman, evreni için en önemli karakter olan Sandman, Endless (yani Türkçeye çevirisi “daimiler” olarak biliniyor) ailesine mensuptur.  Aile içerisinde toplam 7 kardeş bulunur. Bu kardeşler en büyükten en küçüğe doğru şu şekilde sıralanmıştır: Destiny yani kader, Death yani ölüm, Dream, rüya anlamına gelen baş karakter, Destruction yani Yıkım, Desire yani Arzu, Despire yani Umutsuzluk ve son olarak ise Delirium yani delilik olarak sıralanır. Bu karakterler doğrudan kardeş değillerdir güçlerini temsil etmekte olduklarını alanda alır ve o alana hükmederler.

Genel olarak siyah saç ve soluk, beyaz bir tene sahip olan Morpheus istediği şekli alabilmesine rağmen ona bakan kişilere göre de şekil alabilmektedir. Ölümsüz desek yanlış olmaz sanırım bu karakter için çünkü çok farklı güçler ve özelliklere sahip.

Sandman için uzun soluklu olan bir efsane deniliyor. Çünkü 75 sayı sürmüş olan bu çizgi roman bir antoloji gibi ilerlemektedir. Bu hikayelerin içeriğinde aslında ana karakter olan Sandman zaman zaman konuk oyuncu veya yan karakter olarak da görülebiliyor. Bu sebepten dolayı dizide farklı durumlar görülme ihtimali de olası.

Peki dizi neyi anlatıcak?

 

 

En maliyetli dizi olan Sandman için Netflix’in yayınladığı fragmanı inceleyecek olursak, ilk sezon için çizgir romanın ilk iki cildinde yer alan karakter ve olayları izleyebiliriz. Sırasıyla ilerlemesinden dolayı da karakterleri tanımamız çok da güç olmayacak.

Yaşanan olaylar fragmanın incelenmesinden de anlaşılacağı üzere, büyücü olan Olaylar, fragmanda Roderick Burgess’in Dream karakterini hapsetmesi ile başlıyor. Çizgi romanda bir cam içerisinde tam 70 yıl hapsolan karakteri ise  Dream (Tom Sturridge ) canlandırıyor olacak. Daha sonra ise buradan kurtulup kendisinden alınan güçlerinin ve özel eşyalarının peşine düşecek. En sade şekilde ve sürprizleri bozmayacak biçimde böyle açıklamamız mümkün fakat ortalık karışacak!

sandman

Fragmanda bulunan bir sahnede  Boyd Holbrook’un canlandırmış olduğu Korintli karakteri de görülüyor. Gözleri olmayan ve takıntılı biri olarak dünya da kaçak olarak hayatını sürdüren bir karakter. Bu bahsettiğimiz karakter ve Lyta Hall, Gilbert ve Rose gibi karakterleri final sahnesinde görmemiz de mümkün.

En maliyetli dizi Sandman, çizgi roman tarihide çok önemli bir yere sahip ve diğer fenomenler olan Watchmen ve V for Vendetta ile de neredeyse aynı öneme sahiptir. Bakalım Netflix en maliyetli dizisi olan Sandman’ı başarıya ulaşacak şekilde uyarlayabilecek mi?

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
1
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Netflix Tarihinin En Maliyetli Dizisi Yayında Peki Sandman Nasıl Bir Dizi?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!