En Kolay İş Bulan Meslekler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En Kolay İş Bulan Meslekler

İş bulmak özellikle son dönemlerde iyice zorlaştı. İşsizliğin yüzde 30’a yaklaştığı ülkemizde, iş bulmak gerçekten epey zor. Fakat iş imkânı her zaman olan bölümlerde mevcuttur. Bu bölümler ya talep edilmeyen ya da okuması en zor bölümlerden gelen mesleklerdir.

 

İş bulma kolaylığı hesaplanırken 6 aylık bir süre dikkate alınıyor genellikle. Yani mezun olduktan sonraki 6 ayda iş bulma oranı hesaplanıyor ve iş bulma kolaylığı olarak bu endeks kullanıyor. Birazdan size vereceğimiz yüzde 80-90 gibi rakamlar 6 aylık sürede iş bulma oranlarını belirtiyor.

 

Tıp

Bu başlıkta tıbba yer vermemek tabi ki olmazsa olmaz. Ömür boyu iş garantisi sunulan bölümlerden birisidir. Cazip emeklilik şartları ve çalışırken de sunulan yan haklar tıp mesleğini cazip hale getiriyor. Tıp mesleğinde iş bulma oranı yüzde 92’dir.

 

6 ay içinde iş bulma ihtimali: %92

 

Eczacılık

Beş yıllık eğitime sahip olan eczacılık mesleği de iş garantisi sunan meslekler arasında. 5 yıl eczacılık okuyan kişiler eczacı olarak rahatlıkla iş bulabiliyor. 6 ay içinde iş bulma ihtimali yüzde 67 civarında.

 

6 ay içinde iş bulma ihtimali : %67

 

Fizyoterapi

Yine iş bulma ihtimalinin en yüksek olduğu bölümlerden biri. Fizyoterapi genellikle fizik tedavi alanında uzmanlaşmış kişilerdir. 6 ay içinde iş bulma oranları yüzde 57 civarında. Yani mezun olanların yarısından fazlası ilk 6 ay içinde kendi alanında bir iş bulabiliyor.

 

6 ay içinde iş bulma ihtimali: %57

 

Hemşirelik

Hemşirelik de kolay iş bulabileceğiniz meslekler arasında yer alıyor. Sağlık sektörü genel olarak talep edilen bir meslek, keza hemşirelik de böyle. Yeni başlayan hemşireler yaklaşık olarak 5-7 bin lira maaşla işe başlıyor ve bu maaş zamanla yükselebiliyor. 6 ay içinde iş bulma şansları yüzde 52 civarındadır. Bir yıllık süre zarfında iş bulma şansları neredeyse yüzde 80’den fazla.

6 ay içinde iş bulma ihtimali: %52

 

Pilotaj

2 yıllık maliyeti 100 bin doları bulan pilotaj bölümünü bitirenler rahatlıkla pilotluk mesleğini icra edebilir ve yüksek maaş alabilirler. 6 ay içinde iş bulma oranı yüzde 50 civarında olan bu meslek, icra edilmesi oldukça zor, eğitimleri de bir o kadar zordur. Yaklaşık iki yıl süren eğitim için hemen hemen dünyanın her yerinde aynı ücret ödeniyor, yaklaşık 100 bin dolar.

 

6 ay içinde iş bulma şansı: %50

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
En Kolay İş Bulan Meslekler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

E-Okur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!