Emekliler En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bankalar üzerinden kredi çeken kişilerin sadece çalışanlar olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ülkemiz içerisinde bulunan birçok emekli, emekli olmaları ile beraber ellerine geçen bir miktar para ile hayallerinde yer alan evi ya da arabayı almak istemektedirler.

emekliler en fazla ne kadar kredi çekebilir
emekliler en fazla ne kadar kredi çekebilir

Ellerine geçen tazminat oranını yeterli bulmayan emekliler, bankalar üzerinden ihtiyaç, konut ya da araç kredisi seçeneklerini kullanarak eksik tutarlarını tamamlayamaya çalışmaktadır. Eğer sizde bu grup içerisinde yer alan bir emekli iseniz ve en fazla ne kadar kredi çekebileceğinizi merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Emekliler, bankalar üzerinden hangi kredi seçeneğini kullanacak olursa olsunlar aylık gelirinin %60‘ından fazla taksit ödeyemezler. Bu durum ihtiyaç ya da araç kredilerinde normal olarak görülürken konut kredilerinde yeterli bir oran olarak gösterilmemektedir.

ADVERTISEMENT

Emekliler Maaşının Kaç Katı Kredi Çekebilir?

Emeklileri genel olarak kredi notlarının yüksek olmasından ve belirli bir gelire sahip olmalarından dolayı gelirlerine oranla istedikleri kadar kredi çekebileceği ifade edilmekte. Konut kredisi çekmek isteyen bir emekli ortalama olarak aylık net gelirinin 45 katı kadar kredi çekebilmektedir. 2,000 TL net gelire sahip bir emekli, aylık maksimum 1,200 TL kredi taksidi ödeyebilmektedir.

Bu hesaplamaya göre kişinin en fazla 90,000 TL kredi çekebileceğini söyleyebiliriz. Bu durum bazen bankalar tarafından opsiyonel bir şekilde değiştirilerek yükseltildiğini de söyleyebiliriz.

Aylık Emekli Maaşına Göre Ne Kadar Kredi Çekilir?

Kredi faiz oranlarının düşmesiyle beraber konut ve ihtiyaç kredisinde yeni oranlar paylaşılmıştır. Bu yüzden emekliler de acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla gerekli araştırmaları yapmaktadır. Öncelikle emeklilerin çekeceği kredi miktarı, maaşa göre hesaplanmaktadır. Konut kredisi için;

ADVERTISEMENT
  • Emekli maaşının 2000 TL olması halinde – 1400 TL’ye kadar taksitli
  • Emekli maaşının 1500 TL olması durumunda – 1050 TL’ye kadar taksitli
  • Emekli maaşının 1000 TL olması durumunda – 700 TL’ye kadar taksitli kredi çekebilmektedir.

İhtiyaç kredisinde ise maaşın yüzde 50’si kadar kredi taksiti belirlenir. Bu durumda 1000 TL emekli maaşı alanlar en çok aylık 500 TL taksitli ihtiyaç kredisi çekebilir. 1500 TL maaş alan bir emekli aylık 750 TL, 2000 TL alan emekliler de aylık 1000 TL taksit ödemek koşuluyla kredi çekebilmektedir.

Emeklilere kredi veren bankalar aynı zamanda kredi skoruna da dikkat etmektedir. Bu yüzden kredi skoru yüksek olan emekli vatandaşların rahatlıkla kredi alabileceği unutulmamalıdır. Özellikle de banka müşterilerine bu konuda çok daha güzel avantajlar sunulmaya devam edilir.