Ekip Performansını Artıracak 7 İpucu

Ekip Performansı
Share

Share This Post

or copy the link

Bir lider olarak ekip performansını geliştirmeye yönelik hamleler yapmanız ve gerektiği taktir de yeni uygulamalar bulmanız gerekebilir. Bu konu özelinde sizler için faydalı olabileceğini düşündüğümüz 7 farklı  ipucu hazırladık.

Ekip performansı iş hayatı için tamamıyla “etkiye tepki” modeli üzerinden yürütülür. Bilindiği üzere ekip performansı şirketin başarısı, hizmet kalitesi, kar artışı, çalışanların motivasyon ve inançlarında olan artışa etki eder. Bunların haricinde dışarıda olan başarı, kar oranı, yöneticilerin başarılı olması, hizmet ve ürün kalitesine kadar birçok farklı konuda ekip performansı etkilidir.

Ekip Performansı

Ekip performansının yüksek olması çok  önemli bir faktörken ve bunun artışı için lider olarak nelerin yapılabileceği konusu fazlaca düşünülür. Hem süreçle ilgili gelişmeler hem de ekip performansında artış sağlayabilmek için daha farklı neler yapılabilir?

Ekip Performansının Artması İçin Neler Yapılabilir?

1) Enerji artırmaya yönelik toplantılar yapmak

Bir lider olarak iletişim ve bilgi verme sürecinde aktif olmak, sosyal ortamlar açısından çalışanların psikolojisini pozitif tutabilmek için oldukça önemlidir. Bu konu için yapılabilecek en güzel şeylerden bir tanesi de ekip arkadaşları ile iletişimi düzgün olarak sağlamak ve kopukluk olmadan bunu sürdürmektir.

2) Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için mottosunu kullanarak çalışmayı sürdürmek

Genel olarak çalışanlar için verilen görevler bireysel gibi görünür fakat sonucu düşündüğümüzde bütün ekibin etkilenebileceği ve dahil olduğu bir hedef çıkar ortaya. Bu sayede bireyler sadece kendileri için çalıştıklarını değil, yeri geldiği zaman birbirleri için mücadele etmeyi de öğrenirler. Ekip olabilmeyi ve beraber çalışmayı onlara en güzel bu şekilde hatırlatabiliriz.

3) Hedef belirlerken herkese açık ve eşit davranmak  

Hedef belirlerken olabildiğince şeffaf, açık ve ulaşılabilir olması gerektiğini unutmayın. Ekibin yapabileceği işler tercih etmeniz onların motivasyonu için oldukça önemli. Ayrıca süreçte kararları olabildiğince tek almamaya çalışın ve birlikte düşünerek hareket etmeye gayret edin. Vereceğiniz görevlerin kabul olacağından ve ilgili şekilde yapılacağından emin olun. Ekibinizde bulunan kişilerin size güven duyması ve buna yönelik olarak çalışması işlerin kolaylaşmasını sağlayacaktır.

Ekip Performansı

4) Yapılacak işin daha keyifli hale gelmesini sağlamak 

Genel olarak çalışma ortamı normal ortamlardan daha ciddi ve disiplinlidir. Fakat ne olursa olsun eğlenmeyi ve ciddiyeti koruyacak şekilde işleri halletmeyi başarabilmeliyiz. Ufak oyunlar düzenleyerek çalışanların motivasyonunu yükseltebilir, güzel bir rekabet oluşturabilirsiniz. Bu rekabet sayesinde çalışanlar yaptıkları işlerden biraz daha keyif alacak ve ekip içerisinde eğlenceli şekilde çalışma ortamı oluşacaktır.

5) Yakın arkadaş sistemi kurmak 

Ekip içerisinde kendisini diğerine daha yakın hisseden çalışanlar için bir sistem geliştirebilirsiniz. Bu sistem sayesinde onların zayıf olan taraflarını güçlendirebilir ve yakın olduğu kişiler ile çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bunu bir gruplaşma gibi değil beceri geliştirme gibi düşünerek hareket etmelisiniz. Aralarında olan bağın güçlenmesi adına diğer ekip arkadaşları ile çalışma yapmasını çalışanlardan isteyebilirsiniz.

6) Akıl hocalığı ve geri bildirim vermeyi sıkça kullanmak 

Çalışanlar için ekip içerisinde tecrübeli olan ve geri bildirim verebilecek kadar yetkin olan birinin olması diğerlerine güven verecektir. Lider olarak bunu yaparsanız da diğer çalışanlar daha rahat ve sakin şekilde çalışacaktır. Tecrübelerinizi aktardıkça ekip çalışanları hızla gelişecek, hem de düzenli olarak sizin onları yönlendirme gibi bir fırsatınız olacaktır. Geri bildirim vermek çalışanlar için tecrübeli kişiler tarafından olduğu sürece oldukça önemlidir çünkü.

7) Bilgi aktarımının düzenli olması ve rapor sistemi oluşturmak 

Ekip için oluşturulması gereken en önemli şeylerden bir tanesi de raporlama sistemidir. Güncel olarak çalışma akışının takip edilebilmesi, ekip içerisinde çalışanların kendi yerini görmesi, ekibe göre ne kadar ilerleme kat ettiği gibi konuların açığa çıkması adına raporlama sistemi faydalı olacaktır. Ekip içerisinde şeffaf olarak bilgi aktarımı yapıldıkça, çalışanlar hem hırslanacak hem de cesaret kazanacaktır. Düzenli olarak yapılan raporlama işlemleri tatlı bir rekabetin oluşmasına da zemin hazırlayacaktır.

Ekip Performansı

Bu konu özelinde farkındalığın yüksek olması çok önemlidir. Ufak detayların dahi büyük başarılara gitmek adına güzel bir basamak olacağını düşünmek belki de en büyük kazançtır. Sürekli olmak ve başarıya ulaşmak için de bazı ufak detaylara dikkat etmek ve disiplinli olmak yeterli olabilir. Performansın artması ve ekip içerisinde olan gelişimin artması adına sıralamış olduğumuz 7 maddeyi uygulamanız sizlere yol göstermesi açısından etkili olacaktır.

 

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Ekip Performansını Artıracak 7 İpucu
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!