Düzenli Uyku İçin 5 Güzel Yöntem

düzenli uyku
düzenli uyku
Share

Share This Post

or copy the link
Stresli bir yaşamı olmayan yoktur herhalde. Düzenli uykuya hasret, dinlenmiş olarak uyanmaya uzak olanlar bu yazımızı dikkatle okusunlar. Stresi hayatımızdan çıkarmak tamamıyla mümkün değildir, fakat düzenli uyku ile bu durumun etkilerini bir nebze azaltmak da mümkün. Bu konu ile ilgili hazırlamış olduğumuz yöntemler ise şu şekilde:

Uyku, sağlık üzerinde oldukça etkili olan öğelerden bir tanesi. Genel olarak düzensiz uykunun insan sağlığı açısından birçok konuda tehdit oluşturduğu bilinir. Düzenli uyku ve düzenli yaşam ise yaşlanmayı, kronik rahatsızlıkları ve farklı sorunları önleyici nitelikte. Günlük olarak 7 veya 8 saat uyumanın bu risk faktörlerini azalttığı bilinmektedir.

Sağlık üzerinde olumlu etkileri saymakla bitmeyen uyku için öncelik göstermeniz oldukça önemli. Bu konu ile ilgili kaliteli bir uykuya sahip olmanız için neler yapabileceğinize dair bir liste hazırladık. Gelin beraber düzenli uykuya sahip olalım.

Düzenli Uyku İçin Neler Yapmalısınız?

Uykunuzu düzenleyin ve o düzeni kesinlikle bozmayın
Güzel uyumak için doğal bir ortam oluşturun
Gün içinde daha az uyuyun
Günlük olarak spor veya aktivite yapın
Yeme içme düzeninize dikkat edin

Uykunuzu düzenleyin ve o düzeni kesinlikle bozmayın:

düzenli uyku

Yapılan araştırmalar sonucunda genel olarak 8 saat uyku insanlar için yeterli olmaktadır. Bu süreyi aşmamaya özen gösterin. En az ise 7 saat uyumanızda fayda var. Çalışmalarınız ve işlerinizi bu uyku saatlerine göre ayarlayın. Bu ayarlamaları genel olarak gerçekleştiremiyor olmanızın sebebi, hafta içi ve hafta sonu düzeninizin farklı olmasından kaynaklıdır. Çalışmadığınız süreler boyunca daha geç yatmamanız ve farklı saatlerde uyumamanız gayet önemli.

Düzen konusunda kendinizi alıştırmanız önemlidir fakat uyumak için çok erken yatmanıza gerek yoktur. Yattıktan sonra ki ilk on veya yirmi dakika içerisinde uykuya dalamıyorsanız kendinizi zorlamayın. Zorlamanız neticesinde vücudunuz gerilir ve daha geç uykuya dalarsınız. Bu sebepten dolayı kendinizi meşgul edecek bir aktiviteye yönelin. Evin farklı bir odasına giderek bir şeyler okuyabilir veya dinleyebilirsiniz. Fakat teknolojik cihaz kullanmamanızda fayda var. Yorgun hissetmeye başladığınız andan itibaren ise tekrar odanıza dönün ve uykuya dalmayı deneyin.

Güzel uyumak için doğal bir ortam oluşturun:

düzenli uyku

Düzenli uyku için önemli faktörlerden biri de odanızın durumudur. Sakin, sessiz ve ışığın az olduğu bir ortamda uykuya dalmanız kolay olacaktır. Herhangi bir ışığa tepki vermeyecek kadar yorgun bile olsanız uyku kalitenizi düşüreceği için yorgun uyanabilirsiniz. Karanlık bir ortam oluşturmak için perde renginizi değiştirebilir veya uyku bandı takabilirsiniz. Odanızın sıcaklığını da uygun hale getirmeniz önemli. Uyumadan önce odanızı güzelce havalandırmayı da unutmayın. Bu faktörler doğal uyku ortamı oluşturmanızda oldukça etkilidir.

Gün içinde daha az uyuyun:

düzenli uyku

Gün içinde yoğun olarak çalıştığınız ve kendinizi bir an için olsa da uykuyla ödüllendirdiğiniz dönemler olacaktır. Fakat bunu sıklaştırmak ve her boş kalınan vakitte kısa kestirmeler yapmak iyi değildir. Tabi yarım saati geçmeyen uykular hariç. Diğer durumda normal olarak uyumanız daha zor olacaktır. Bu sebepten dolayı süreyi iyi ayarlamanız bu konuda önemlidir.

Günlük olarak spor veya aktivite yapın:

 

Spor yapmak veya vücudun hareket etmesini sağlayacak hareketler yapmak birçok konu için oldukça önemlidir. Bunlardan bir tanesi de elbette kaliteli ve düzenli uykudur. Genel olarak egzersiz yapan insanların uykuya daha kolay daldığı yapılan araştırmalarca görülmüş durumda. Uykusuzluk sorunu yaşayan insanlar içinde genel olarak spor yapma öneriliyor.

Fakat bu durum için de dikkat edilmesi gerek bir konu var. Uyumadan hemen önce veya uykuya yakın zamanda yapılan egzersizler uyumanızı zorlaştırabilir. Salgılanan adrenalin sayesinde bir süre uykuya dalamayabilirsiniz. Bu sebepten dolayı daha erken saatlerde spor yapmanızda fayda var.

Yeme içme düzeninize dikkat edin:

 

Uyumadan önce bir şeyler tüketmek sağlık açısından zararlıdır. Ayrıca uyumanızı da zorlaştırabilir. Uyumadan birkaç saat önce sizi zorlamayacak yiyecekler tüketmeniz daha iyi olacaktır. Fakat çok fazla açlık hissi varken uykuya dalmaya çalışmak da tavsiye edilmemektedir. Yani böyle bir durumdayken kendinizi bilerek aç bırakarak uykuya dalmayın . Bu sebeplerden dolayı uykuya dalmadan hemen önce meyve veya sebzelerden çok az tüketebilirsiniz. Fakat açlığınızı giderecek kadar değil sadece sizi bir süre boyunca bu konuda düşünmenize engel olacak kadar.

 

 

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
1
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Düzenli Uyku İçin 5 Güzel Yöntem
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!