featured
Share

Share This Post

or copy the link

Doktor Ne Kadar Maaş Alır?

Tüm dünyada saygı gören mesleklerden biri olan doktorluk, edinilmesi ve icra edilmesi zor bir meslektir.  Bu sebepten ötürü doktor maaşları genel nüfusa oranlar yüksektir, fakat buradan doktor maaşlarının yüksek olduğu anlamı çıkmasın, sadece genel topluma göre yüksek demek istiyoruz. Bugün en düşük doktor maaşı 13.000 TL civarıdır.

 

Nasıl Doktor Olunur?

Doktor olabilmek için dört yıllık tıp bölümü ardından uzmanlaşmak istenen alanda iki yıl olmak üzere 6 yıl eğitim almak gerekmektedir. Tüm bu süreçlerden geçtikten sonra doktor olabiliyorsunuz. Ayrıca tıpta uzmanlaşma sınavına girmeyenler ve iki yıl yüksek lisans yapmayan doktorlar, pratisyen hekim olarak hastanelerin acil servislerinde çalışabilmektedir.

 

Doktor Maaşları Ne Kadar?

Doktorluk mesleğini kabaca ikiye ayırırsak, pratisyen hekim ve uzman doktorluk pozisyonlarından bahsedebiliriz. Devlette çalışan pratisyen hekimler 10 bin 70 lira maaş almaktadır. Uzman doktorların maaşı yaklaşık olarak yüzde 30 daha fazladır. Uzman doktor maaşı 13 bin 316 liradır. Bu maaşlar devlette çalışan doktorlar içindir, üstelik doktorlar derecelerine göre daha fazla maaş alabilirler.

 

Özel Sektörde Pratisyen Hekim Maaşları

Özel sektörde çalışan pratisyen hekimler yaklaşık olarak 9 bin lira maaş almaktadır. Bu maaşlar çalışma süresi ve deneyime göre ekstra eğitime göre değişir. Örneğin çok iyi bir özel hastanede çalışıyorsanız, pratisyen hekim olarak 15 bin lira maaş alabilirsiniz. Fakat sağlık merkezi kliniğinde çalışıyorsanız, yani çalıştığınız yer küçük bir sağlık merkezi ise aldığınız ücret 9 bin lira civarı olacaktır.

 

 

Özel Sektörde Çalışan Uzman Doktor Maaşı

Burada ana faktör doktorun eğitimi ve meslekteki seviyesidir. Kamuda böyle bir ayrım yapılmaz, sadece dil tazminatı ödenir. Özel sektörde kendini çok geliştirmiş uzmanlığı yüksek olan bir doktor 50 bin lira dahi maaş alabilirken, sıradan bir doktor 15 bin lira civarında almaktadır.  Bunun dışında ameliyatlara giren doktorlar ameliyat komisyonu veya başka işlemlere giren doktorlar bu işlemlerden de özel olarak komisyon geliri elde edebilmektedir.

 

Türkiye’de Doktor Sayısı

Türkiye’de 174 bin doktor bulunmaktadır. Bunlara pratisyen doktorlar da dahildir.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Doktor Ne Kadar Maaş Alır?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!