Corona Virüs Desteği Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

12 Aralık 2019’da ilk defa Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya kısa sürede yayılan koronavirüs nedeniyle vaka ve ölüm sayıları artmaya devam ediyor. Bununla beraber birçok ülke vatandaşlarına kredi desteği sunmaya başladı. Türkiye’de de corona virüs desteği kredisi veren bankalar araştırılırken bazı şartların da arandığı açıklandı.

Virüsün yayılmaya devam ettiği ülkemizde ekonomik anlamda yaşanabilecek olumsuz durumları engellemek adına yeni kredi uygulaması başlatıldı. Kamu bankalarının başlattığı koronavirüs kredi desteği bireysel segmentteki müşteriler için sunulacak. Ayrıca bu kredinin şartları da herkes tarafından merak ediliyor.

ADVERTISEMENT

Corona Virüs Desteği Kredisi Şartları

Kredi kapsamında aranan ilk şart, hane halkı gelirinin aylık 5 bin TL ve altında olmasıdır. Bireysel ihtiyaç desteği kredisi adı altında sunulan bu hizmet corona virüs desteği kredisi veren bankalar tarafından 10 bin TL’ye kadar veriliyor. Yani 5 bin TL, 7 bin 500 TL ve 10 bin TL şeklinde başvurulacak bu kredi, Kredi Garanti Fonu tarafından sağlanacak. Bireysel segment müşterileri 10 bin TL’ye kadar 6 ay geri ödemesiz olarak krediye başvuru yaparken vade sayısı da ciddi anlamda artırılacak.

Corona Virüsü Destek Kredisini Hangi Bankalar Veriyor?

Kamu bankaları olan Vakıfbank, Halk Bankası ve Ziraat Bankası, bu desteği sunacak olan bankalar arasında. Geri ödemesi 6 ay sonra başlayacak olan bu destek kredisinden orta ve düşük gelir grubunun yanı sıra emekliler, asgari ücretliler ve serbest meslek mensupları yararlanabilecek. Krediye başvuran kişiler ayrıca doğal gaz, kira, su ve elektrik faturalarını da yararlandığı krediden ödeyebilecek.

Corona Virüs Destek Kredisi Vade Gün Sayısı

Corona virüs desteği kredisi veren bankalar bu desteği 36 aya kadar vadelendirmektedir. İlk başvuru 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren alınacak. En çok 10 bin TL’ye kadar alınacak bu kredinin başvuruları internet şubesi ve mobil uygulamalar üzerinden yapılacak. Hesaplara yatırılan kredi ATM’den çekilebilecek.

ADVERTISEMENT

Corona Virüs Destek Kredisi Geri Ödeme Süreci

5 bin, 7 bin 500 TL ve 10 bin TL’lik corona virüs desteği kredisi veren bankalar geri ödeme planını da açıkladı. Buna göre;

  • 5 bin TL kredi için 36 ay vadede aylık 188 TL
  • 7 bin 500 TL kredi için 36 ay vadede aylık 282 TL
  • 10 bin TL kredi için 36 ay vadede aylık 376 TL geri ödeme uygulanacak.

Sunulan bu desteğin ilk 6 ay boyunca geri ödemeye tabi tutulmadığı da açıklandı. Yani Nisan 2020’de alınacak kredi destekleri Ağustos ya da Eylül döneminde ödenmeye başlanacak.

Aylık eşit taksitli olarak sunulan bu kredi, vatandaşların temel ihtiyaçlarını finanse edebilmeleri için bireysel segment olarak aktarılmaktadır.

ADVERTISEMENT

Kamu Bankalarından Ortak Açıklama Yapıldı mı?

Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank, sunacakları corona virüs desteği kredisi hakkında ortak bir açıklama gerçekleştirildi. Bu açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Vatandaşların temel ihtiyaçlarını uygun şartlarda karşılayabilmeleri adında 10 bin TL’ye kadar 36 ay vadeli bireysel ihtiyaç kredisi 6 ay geri ödemesiz olarak kullanılabilecektir. Müşterilerimiz KGF yani kredi garanti fonu kefaleti sayesinde bu krediden yararlanma imkanına sahiptir. Bankalarımız tarafından ortak kriterlere göre değerlendirilecek olan bu kredide sadece tek bir bankaya başvuru yapılabilir. Destek kredisi başvuruları da 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren bankalarımız tarafından kabul edilmeye başlanacaktır”

Sonuç olarak bireysel müşteri segmenti kapsamında aylık geliri 5 bin TL’nin altında olan herkesin bu krediye başvuru hakkı olduğu unutulmamalıdır.