featured
Share

Share This Post

or copy the link

Corona Kargo Yoluyla Geçer mi?

Son zamanların en önemli konuları arasında gelen Corona virüsü ile ilgili pek çok asılsız bilgi de İnternet ortamında dolaşıyor. Bu bilgilerin pek çok bilinçli bir şekilde ortaya atılan spekülasyonlardan ibaren. Ne yazık ki virüsün ciddi olduğu anlaşıldıktan sonra insanlar sosyal medya üzerinden doğruluğu kanıtlanmamış ya da ispatlanması zor olan bilgileri paylaşmaya başladılar. En çok sorulan sorulardan bir tanesi de Corona virüsü kargo ile bulaşır mı sorusu oldu. Bu sorunun cevabının merak edilmesinin sebebi ise insanların Çin’den alışveriş yapmaları.

En Çok Kargo Çin’den Geliyor

Yapılan istatistikler yurt dışından ülkemize gelen kargoların büyük bir çoğunluğunun Çin’den geldiğini ortaya koyuyor. Bu ülkede bulunan şirketler hem ucuza işçi çalıştırdıklarından hem de üretim maliyetlerinin düşük olmasından dolayı tüm dünyaya gerçekten ucuz sayılabilecek şekilde ürün satışı yapıyorlar. Kargo ile yollanan bu ürünler insanların akıllarında Corona virüsü kargo ile bulaşır mı sorunu getiriyor.

Virüsün Yaşama Süresi 5 Dakika

Corona virüsünün önemli bir özelliği insan vücudunun dışında yaşama süresinin sadece 5 dakika olması. Bir başka deyişle herhangi bir toplu taşıma aracında virüs koltuklara bulaştıysa bu koltuklarla 5 dakika içinde temas edilmediği taktirde herhangi bir tehlike yaratmıyor. Çin’den gelen kargoları ele alırsak, bu kargoların ülkemize geliş süreleri yaklaşık olarak 2 hafta ile 4 hafta arasında değişiyor. Eğer kargoyu kapımıza getiren posta görevlisinde Corona virüsü bulunmuyorsa bu virüsün bize bulaşma ihtimali neredeyse imkansız olacaktır.

Aliexpress, Alibaba ve GearBest gibi Çin’in önde gelen ticaret siteleri bu konuyla ilgili olarak Avrupa ve Amerika’daki müşterilerini aydınlattıkları birer bildiri yayınladılar. Virüsün uzun süren yolculuklarla hareket etmesinin mümkün olamayacağı, taşınma işleminin sadece canlı organizmalar üzerinden gerçekleştiği bu bildiride yayınlandı.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Corona Kargo Yoluyla Geçer mi?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!