featured
Share

Share This Post

or copy the link

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı

Çocuk ruh sağlığı nedir? Çocuklar ve ergenlerde ruh sağlığını korumak için neler yapılmalıdır? Çocuklarda sıklıkla görülen ruhsal sorunlar nelerdir? Çocuklarda görülen zihinsel sorunlar tedavi edilebilir mi?

Çocukluk döneminde zihinsel olarak sağlıklı olmak, gelişimsel ve duygusal dönüm noktalarına ulaşmak, sağlıklı sosyal becerileri ve sorunlarla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek demektir. Zihinsel olarak sağlıklı çocuklar, olumlu bir yaşam kalitesine sahiptir. Evde, okulda ve sosyal hayatta iyi birer insan olarak hayatlarını sürdürürler. Çocuk ve ergen ruh sağlığı, çocuğun yaşam kalitesinde iyileşme için çok önemlidir.

 

Çocuklarda görülen zihinsel bozukluklar, çocukların davranışlarında ve duygularını kontrol etme biçimlerinde sorun yaşamalarına neden olur. Pek çok çocuk ara sıra korku ve endişe yaşar ya da saldırgan davranışlar sergiler. Bu durumlar ciddi ve kalıcıysa, okul, ev veya sosyal hayatlarını etkiliyorsa, çocuğun zihinsel bir sorun yaşıyor olması muhtemeldir.

 

Çocukların Stres ve Endişelerle Başa Çıkmasına Yardımcı Olmak

 

Çocuk ve ergen ruh sağlığı söz konusu olduğunda, sıklıkla karşımıza çıkan en yaygın rahatsızlık stres ve endişeli ruh halidir. Öte yandan ruh sağlığı, sadece zihinsel bir bozukluğun olmaması anlamına gelmez. Bu, zihinsel bozukluğu olmayan çocukların ne kadar iyi durumda olduklarına göre farklılık gösterebilir. Aynı zihinsel bozukluğa sahip çocukların gelişimleri ve başa çıkma biçimleri, yaşam kaliteleri açısından güçlü ve zayıf yönleri birbirinden farklılık gösterebilir. Yani çocuk ve ergen ruh sağlığı konusunda, çocukların ne kadar iyi bir yaşam sürdürdüğü ve yaşadıkları zihinsel sorunların boyutu, iki önemli ölçüttür.

 

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı; Sık Görülen Ruhsal Sorunlar

Çocuklukta teşhis edilebilen yaygın ruhsal bozukluklar arasında, dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu (DEHB), kaygı (korkular veya endişeler) ve davranış bozuklukları bulunur.

 

Bunların yanı sıra çocuk ve ergen ruh sağlığı ile ilgili, çocukların öğrenme becerilerini, davranışlarını veya duygularını yönetmesini etkileyen diğer çocukluk bozukluklar, gelişimsel engeller, otizm , madde kullanımı ve kendine zarar verme gibi risk faktörleri sayılabilir.

 

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı;
Çocuklarda ve Ergenlerde Zihinsel Bozukluk Belirtileri

Zihinsel bozuklukların belirtileri, çocuk büyüdükçe değişir. Bir çocuğun nasıl oynadığı, öğrendiği, konuştuğu, davrandığı veya duygularını nasıl yönettiği, yaşadığı problemlerin düzeyini belirler. Çocuklarda zihinsel bozukluklar ile ilgili semptomlar genellikle erken çocukluk döneminde başlar. Ancak gençlik yıllarında da bazı zihinsel bozukluklar gelişebilir. Teşhis genellikle okul yıllarında, bazen daha erken konabilir. Bununla birlikte, zihinsel bozukluğu olan bazı çocuklar tanınamayabilir veya ruhsal bozukluğu olduğu teşhis edilemeyebilir.

Çocuk ve Ergenlerde Görülen Ruhsal Bozukluklar Tedavi Edilebilir mi?

Çocuk ve ergenlerde görülen ruhsal bozukluklar tedavi edilebilir ve yönetilebilir. Günümüzde tıbbi kanıtlara dayanan birçok tedavi seçeneği vardır. Ebeveynler ve doktorlar, çocuğun tedavisine dahil olan herkesle (öğretmenler, antrenörler, terapistler ve diğer aile üyeleri) yakın çalışmalıdır. Mevcut tüm kaynaklardan yararlanmak, ebeveynlere, sağlık uzmanlarına ve eğitimcilere çocuğu başarıya doğru yönlendirmede yardımcı olacaktır. Çocuklara ve ailelerine yönelik erken teşhis ve doğru tedavi yöntemleri, ruhsal bozukluğu olan çocukların yaşamlarında fark yaratabilir.

 

Çocuklarda Ruhsal Bozuklukların Etkileri Nelerdir?

Ruh sağlığı genel sağlık için çok önemlidir. Ruhsal bozukluklar, kimi zaman yaşam boyu devam eden, bazen de hayatın belirli bir döneminde ortaya çıkan ancak genellikle tamamen kaybolmayan kronik sağlık sorunlarıdır. Erken tanı ve tedavi olmadan ruhsal bozukluğu olan çocuklar, evde, okulda ve arkadaş ortamında sorunlar yaşayabilir. Zihinsel bozukluklar ayrıca çocuğun sağlıklı gelişimini engelleyebilir ve yetişkinliğe kadar devam edebilecek sorunlara neden olabilir.

 

Çocukların ruh sağlığını desteklemek, aynı zamanda çocukların gelişimsel dönüm noktalarına ulaştıklarından emin olmayı, herhangi bir kaygı/endişe durumunda ne yapacaklarını anlamalarını, olumlu ebeveynlik stratejilerini benimsemeyi ve doğru kişilerin uygulayacağı, doğru tedavi yöntemlerinin kullanılmasını gerektirir.

 

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Konusunda Ne Yapabilirsiniz?

Ebeveynler; Çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız. Çocuğunuzun, evde, okulda veya arkadaşlarıyla nasıl davrandığı konusunda endişeleriniz varsa, bir çocuk psikoloğundan yardım alın.

 

Çocuk ve ergenler; Fiziksel sağlığınıza özen göstermek kadar zihinsel sağlığınıza da özen göstermeniz gerekir. Kızgın, endişeli veya üzgünseniz, duygularınız hakkında konuşmaktan ve güvenilir bir arkadaşınıza veya anne-babanıza, yaşadığınız sorunları anlatmaktan çekinmeyin.

 

Sağlık çalışanları; Güncel kılavuzlara dayalı erken tanı ve uygun tedavi çok önemlidir. Çocuk ve ergenlerde görülen ruhsal bozuklukların teşhis ve tedavisine yardımcı olacak bütün kaynaklardan yararlanmalı, güncel gelişmeleri takip etmelidir.

 

Öğretmenler/okul yöneticileri; Çocukların ihtiyaç duydukları yardımı alabilmeleri için erken teşhis önemlidir. Okulunuzdaki bir çocuğun ruh sağlığıyla ilgili endişeleriniz varsa, aileler ve sağlık uzmanlarıyla birlikte çalışın.

Çocuk ve ergen ruh sağlığı, geleceğin tesisi adına çok büyük bir önem taşır. Öte yandan her birey sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkına sahiptir. Ruhsal sağlık da bu hakların içinde yer alır. Hem ruhsal, hem fiziksel açıdan sağlıklı çocuklar yetiştirmek, bir toplumun en büyük görevidir. Aileler, sağlık çalışanları, öğretmenler ve okul yöneticileri, toplumun her kademesinde çocuklarla ilgili alanlarda görev alan herkes, bu hassasiyetle hareket etmeli, geleceğimizi korumasını bilmelidir.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı

Comments are closed.

Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!