Büyükada’da Gezilecek Yerler Neresidir?

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Büyükada Neresi Gezilir

Adalar her zaman için bir tutku olmuştur. Gezilecek yerler sırasında öncelikli olarak gezmeyi düşündüğüm rotalar arasında adaların yer aldığını söyleyebilirim. Tabi ki adalar denildiği zamanda öncelikle aklıma Büyükada geliyor. İstanbul’un eski adıyla kral adaları olarak tanımlanan adaların en büyük yerleşime sahip olan ve en gezilesi ada kesinlikle Büyükada’dır. Büyükada’da neresi gezilir sorusunun cevabına gelecek olursak pek çok farklı rota karşımıza çıkabilir. Ama özellikle yaz günlerinde pek çok kişinin şehrin kalabalığından kaçtığı bir yer olduğu için ciddi anlamda kalabalıkla haşır neşir olmak zorunda kalabilirsiniz. Dikkat etmekte fayda var.

İstanbul Adalar Gezilecek Yerler

Adalar denildiğinde öncelikli olarak Büyükada’nın akla geldiğini söylemiştik. Ama diğer ada ve topluluklar hakkında da bilgilere yer vereceğiz. Büyükada’da gezilecek ilk nokta olarak öncelikle Aya Yorgi kilisesinden bahsedebiliriz. Yaygın bir inanışa göre kilisenin dik yolu boyunca ip çeken insanları göreceğiniz uzun yolu yer yer durup dinlendiğinizde muhteşem bir manzara ile sizi karşılayacaktır. Eğer ki adaya ilk çıktığınız anda yoğun bir efor sarf etmek istemiyor ve tırmanmaktan yana olmadığınızı belirtiyorsanız bu geziyi sona bırakabilir ve Adaların büyüleyici sokaklarında turlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu sokakları fayton ile de gezmeniz mümkün olacaktır. Fayton gezisinin yerini yürüyerek güzel ada sokaklarında gezebilir ve göz alıcı evlerine yakından bakabilirsiniz. Söz konusu olan İstanbul neresi gezilir olduğu zaman çok farklı konu başlıklarının ortaya çıktığını da hatırlamakta fayda görüyorum.

Adalarda çay içeceğiniz ve bir şeyler atıştıracağınız çok güzel noktalar da bulunuyor. Bunun dışında güzel bir plajının olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Adalar Kilisesine bir göz atmanızı tavsiye ediyorum.

İstanbul Adalara Ne Zaman Gidilmez

Bu biraz benim bakış açımla doğrudan ilişkili olmakla birlikte Adalar’a kesinlikle yoğun yaz günlerinde gidilmemelidir. Çünkü o kadar yoğun bir kalabalık oluyor ki insan çoğu zaman kalabalığı izlemekten Adaların güzel havasına ve büyüleyici yapılarına göz atamıyor. Ben kış aylarında Adalar’a gitmeyi daha uygun görüyorum. Tabi ki bu biraz da sizin Adalar’a gitme zaman aralığınızla doğrudan ilişki içerisinde olabilir.

 

 

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Büyükada’da Gezilecek Yerler Neresidir?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!