Boşanmış Bir Kadın Babasının Maaşını Alabilir Mi? (2018)

Başarısız evlilikleri sonucunda boşanma kararı alan kadınlar, boşanma işleminden sonra gerek maddi gerekse manevi olarak büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar.

boşanmıs kadın babasının maaşını alabilir mi
boşanmıs kadın babasının maaşını alabilir mi 2018

Boşanan kadınların, boşanma işleminden sonra mağdur olmamaları için devlet tarafından bir takım önlemler alındığını söyleyebiliriz. Bu önlemler gerek aylık maaş, eşinden nafaka alma ya da babasının maaşını alma şeklinde tasarlanmış olup isteğe göre sunulmaktadır. Yasal olarak bu tür haklara sahip olan kadınlar, alacakları maaşlar ile, hayatlarının geri kalanlarına ekonomik açıdan sıkıntı yaşamayarak geçirmektedirler. Bu yazımızda, boşanan kadının babasından kalan maaşı çekip çekemeyeceği konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

ADVERTISEMENT

Boşanan kadınlar babasının maaşını alabilir mi? Sorusuna öncelikle Evet yanıtını vererek başlamak istiyoruz. Bu konuda bazı şartların bulunduğunu, her kadını babasının maaşını alıp alamayacağının net olmadığını belirtmek istiyoruz.
Baba maaşını alabilmek için babanın sağ bir şekilde Hayatta olması gerekmekte. Yaşayan babanın almış olduğu emekli maaşı üzerinden bir kısım kesintiler yapılarak boşanmış kadınlara aylık ödenekler bağlanmaktadır.

Eğer baba hayatta değil ise boşanmış kadına herhangi bir işte çalışmaması durumunda da maaş alabilme hakkı bulunmaktadır. Her kadın herhangi bir kurum içerisinde sigortalı ya da bağkurlu bir şekilde çalışıyorsa devlet bu konuda herhangi bir şekilde yardımda bulunmamaktadır. Babasından kalan maaşı sonradan alan kadınlar tekrardan evlenmeleri durumunda, sigortalı olarak bir işe girmeleri durumunda ise aldıkları maaşın kesildiğini görebilirler.