Bilinen En Sağlıklı Besinler Hangileri

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Bilinen En Sağlıklı Besinler Hangileri

Sağlıklı bir yaşam sürmek için sağlıklı yemekler yemek gerekiyor. Son zamanlarda ortaya çıkan koronavirüs bilindiği gibi tamamen sağlıksız etlerin tüketilmesi sonucu ortaya çıktı ve tüm dünyaya yayıldı. Peki, gelmiş geçmiş en sağlıklı besinler hangileri hiç düşündünüz mü? Tüketildiği zaman vücuda maksimum fayda sağlayan besinleri tüketmek elbette önemli.

Kuru Yemiş

Kuru yemiş denildiğinde genellikle sağlıksız bir tüketim akla gelir. Ancak durum hiç sanıldığı gibi değil. Kuru yemişler tarih boyunca insanlar için önemli bir besin kaynağı olmuştur. Kuru yemiş tüketmek kalp sağlığını korur. Meyve ile birlikte tüketildiğinde kan şekerini kontrol altında tutar. Dikkat edilmesi gereken tek nokta ise yüksek kalori içerdiklerinden tüketilen miktara dikkat edilmesidir. Güçlü oksidan olarak bilinen E vitamini içerdiği için vücudun temizlenmesini sağlarlar.

Baharat

Türk mutfağı baharat anlamında da oldukça zengindir. Baharatlar gelmiş geçmiş en sağlıklı besinler arasında gösterilirler. Yemeklere tat kattıkları gibi düşük kaloride oldukları için kilo kontrolüne yardım eder. Zencefili bal ve limonla tüketmek soğuk algınlığı ile mücadele etmek için birebirdir. Zerdeçal vücutta tümör oluşumunu engeller. İlerleyen yaşlarda görülen Alzheimer hastalığının gecikmesine ve etkilerinin yavaşlatılmasını sağlar.

Kuru Baklagiller

Nohut ve fasulye bizimle özdeşleşen önemli bakliyatlar arasında geliyor. Kuru baklagiller B ve E vitaminlerini içerir. Midede yer kaplayarak doygunluk hissi yaratır ve bu his uzun süre kalabilir. Bu sayede kilo almanın da önüne geçilebilir. Et ürünleri tüketmek istemeyenler için de büyük önem arz ederler. Özellikle nohut pek çok et ürününün yerini tutabilir. Kuru baklagiller ile birlikte tahıl tüketimi yapılırsa protein kalitesinin de artması sağlanmış olur. Uzmanlar haftada en az 2 defa kuru baklagil tüketimi yapılmasını önermekteler. Bununla birlikte ek olarak çorbaların içinde de kullanılabilir.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Bilinen En Sağlıklı Besinler Hangileri
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!