Bel Ağrısı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nedir?

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Bel Ağrısı Nedir?

Bel ağrısı, tıpta lumbago adıyla anılır. Özellikle yetişkin kişilerin %80’inde görülen bir durumdur. Hem iş hayatını hem de günlük hayatı büyük ölçüde etkileyen bir sağlık sorunudur. Hareket kısıtlılığına sebep olur. Genellikle yanlış teknikle ve ani yapılan hareketler sonucu ortaya çıkar. Ani gelen keskin bir ağrı olarak görülebileceği gibi, daha hafif bir şekilde de hissedilebilir.

Neden Olur?

Bel ağrısı, genellikle ani yapılan hareketler ve kapasitenin üzerinde ağırlık taşıma gibi durumlarda kendini gösterir. Bu eylemler, omurlar arasındaki disklerin kaymasına sebep olabilir. Omurga kemiklerinin, omurga etrafındaki bağların, omurilik ve sinirlerin, bel bölgesindeki kasların, karın ve sırt bölgelerine yakın bulunan organların deforme olması sonucunda bel ağrısı sıkıntısı yaşanması mümkündür.

Çeşitli sıkıntılar sebebiyle ortaya çıkan bel ağrıları, zaman içerisinde bel fıtığına dönüşebilir. Belin zorlanması, sinirlerde meydana gelen tahriş, kemik ve eklemlerin yaptığı baskı gibi sağlık sorunları da bel ağrısına yol açabilir. Bu sorunlar bel fıtığına döndüğü takdirde, ağrı bacaklara yansımaya da başlar. Bu aşamada bel ağrısının giderilmesi daha da zorlaşır.

Bel seviyesinin altında bulunan bir nesneyi kaldırmak için yapılan hamle, dengesiz ve dikkatsiz bir şekilde olduğunda ani kasılmalar yaşanabilir. Bu kasılma beldeki disklerin kaymasından kaynaklı olabilir. Bu durumda bel ağrısı hiç olmadık zamanlarda kendini tekrar gösterebilir. Bu yüzden hareket ederken dikkat edilmesi gerekir.

Bel Ağrısının Tedavi Yöntemleri

Bel ağrısı tedavisinin iki kademesi bulunur. Birincisi, tıbbi müdahale gerektirmeden, evde uygulanabilecek yöntemlerle ağrıyı hafifletme şeklindedir. Bu uygulamalar, basit ve geçici ağrılar için uygundur. Bu yöntemlerden ilki egzersizdir. Vücudu fazla zorlamayacak şekilde yapılan yoga, yüzme, yürüyüş gibi etkinlikler, gerilen kasların gevşemesini ve rahatlamasını sağlar. Bu sayede ağrı hafifler. Bunu düzenli hale getirmek, kasların güçlenmesini sağlar.

Bel ağrısına evde uygulanabilecek bir diğer yöntem de sıcak ve soğuk uygulamasıdır. Ağrının ilk yaşandığı anlarda bölgeye buz uygulaması yapılabilir. Buzun ağrıyan bölgeyle direk teması zararlı olabileceğinden, bunu engelleyecek bir havlu veya beze buz torbası sarıldıktan sonra uygulanabilir. Ağrının ilk 48 saati soğuk kompres doğru olacakken, sonrasında sıcak uygulamalar yapmak gerekir.

Yine evde yapılacak germe hareketleri ile de beli gevşetmek ve ağrıyı gidermek mümkündür. Bunların dışında kalan ve fıtık sebebiyle oluşan ağrılar için tıbbi destek ve fizik tedavi gereklidir. Bu aşamada oldukça dikkatli olunmalı ve uzman hekim kontrolü altında tedavi görülmelidir.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Bel Ağrısı Nedir? Tedavi Yöntemleri Nedir?

Comments are closed.

Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!