Bcca Nedir?, Ne İşe Yarar? Sporcular Neden Kullanılır?

Bcca nedir?
Share

Share This Post

or copy the link
Protein üreten bazı amino asitlerin bir bölümünü vücudumuz üretmektedir. Fakat üretilmeyen bir kısım vardır ve bunun için BCCA ismi verilmiş olan bir besin grubu besin takviyesi olarak kullanılır.  Kaslar tarafından harcanan bu enerji için kullanılan ve enerjiyi geri getirdiği bilinen bcca nedir?, yararlarını ve vücuda verdiği zararları birlikte inceleyelim.

Vücudumuz oldukça karmaşık bir yapıdadır. Bütün parçaların içinde de daha küçükleri bulunur. Örnek olarak proteinlerin, amino asitler tarafından oluştuğunu söyleyebiliriz. Vücudumuz ise sürekli olarak protein oluşturan 20 temel amino aside sahiptir. Fakat bunların bir bölümünü ise kendimiz üretemiyoruz ne yazık ki. Bu sebeple de BCAA adında bir besin takviyesi alınır.  Peki bcca nedir?

Bu besin takviyesini herkesin kesinlikle kullanmasına gerek yoktur. Fakat kaslarımız tarafından harcanan enerjinin bir bölümünü ve yoğun antrenman yapan sporcuların yaşadığı kas kayıplarını ortadan kaldırdığı için sporculara tavsiye edilebiliyor. Anlatmış olduğumuz bu bcca nedir?, kullanılması çok önemli mi herhangi bir zararı var mı? gelin birlikte inceleyelim.

Bcca nedir?, ne işimize yarar?

bcca nedir?
BCAA ne işimize yarar?
Kimler tarafından BCAA kullanılması uygundur?
BCAA kullanmanın zararları nelerdir?
BCAA takviyesi nasıl yapılmalıdır ve ne zaman olmalıdır? 
BCAA kas yapmak için kullanılır mı?  

Bcca nedir?

bcaa

BCAA yani branched-chain amino acids, Türkçesi ise dallı zincirli amino asit anlamına gelen; vücudumuzda üretim yapan binlerce proteini üreten amino asitler içerisinde yalnız üçünü ifade etmek için kullanılır. Yazının başlarında da belirttiğimiz gibi 20 temel amino asit vücudumuzda bulunur ve bunların 9 tanesini vücudumuz üretemez. Üretilmeyen 9 tanesinden belirtmiş olduğumuz üç tanesi ise en önemli olanlardır.

BCAA; lösin, izolösin ve valin olarak adlandırılan amino asitlerden oluşmaktadır. Dallı zincirli olan amino asit, kas ile doğrudan ilgili olduğu için sporcular tarafından sıklıkla kullanılır. Bu kavram aynı zamanda besin takviyesi olarak da bilinmesine sebep olmaktadır.

BCAA ne işimize yarar?

Bcca nedir?

Bu takviye kullanıldığı taktir de kaslarda oluşan ağrılar azalır, spor sonucunda oluşabilecek kas hasarları engellenir, kan akışı hızlanır, yorucu programlarda da dahi dayanıklılık artar ve kasar onarımında etkili olur. Özetlemek gerekirse de kasların harcadığı enerjiyi geri kazandırarak bir yandan iyileştirici bir protein oluşturulur.

Kimler tarafından BCAA kullanılması uygundur?

Bu konu ile ilgili genel kanı ise daha çok bu takviyelerin normalden daha yoğun kas çalışan kişiler tarafından kullanılmasının uygun olduğudur. Günlük hayatımızda oluşan yorgunluklar için normal besin takviyeleri insanlar için yeterli olacaktır. Fakat daha zor ve yoğun fiziksel güç gerektiren durumlarda ise protein ve amino asit ihtiyacı oluşur.

BCAA kullanmanın zararları nelerdir?

bcaa

Bir rahatsızlığınız bulunmadığı taktir de günlük olarak 5 ile 20 gram arasında almanın herhangi bir sakıncası olmadığı bilinmektedir. Sadece sporcular için değil herkes için geçerli olan sayı budur. Hamile olan anneler ve emzirme süreci devam edenlerin bu tür takviyelerden kullanmaması gerekir. Ayrıca bazı insanlarda BCAA kullanımına bağlı olarak yorgunluk, koordinasyon sorunları ve kan şekerinde düzenlik gibi sorunlar görülmektedir. Bu durumlarda doktorunuza başvurmanız gerekir.

BCAA takviyesi nasıl yapılmalıdır ve ne zaman olmalıdır?

Bcca nedir?

Günlük olarak uygun olan dozu biraz önce belirtmiştik. Bu miktarlar yani 5-20 gram arası tavsiye edilen miktarlardır. Genel olarak yemeklere karıştırarak veya hap olarak kullanımı mümkündür. 5 gramdan fazla kullanıyorsanız eğer, ilk dozu spor öncesi diğerini ise spordan sonra almanız uygun olacaktır. Bu sayede kaslarınız için gerekli olan amino asitler tekrardan yerine gelmiş olacaktır.

BCAA kas yapmak için kullanılır mı?

Bcca nedir?

Böyle bir şey için daha önce mesai harcamadıysanız ve o şekilde görünmek istiyorsanız artık, bu durumu ne kadar hızlı olarak gerçekleştirebilirsiniz sorusuna cevap ararsınız. Genel olarak spor yapanların sürekli bunları kullandığını ve kendilerini geliştirdiğini düşünebilirsiniz. Fakat durum böyle değildir ve düzenli olarak spor yapmanın daha faydalı olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda takviye olacak şekilde kullanmanın daha sağlıklı olacağı düşünülmektedir.

Kasların yorgunluğu ve hasarın önlenebilmesi için kullanılan bcca nedir?, ne işimize yarar, yararları nelerdir, hangi şekilde kullanılır gibi merak edilen ve sık sorulan soruları sizlere açıklamış olduk. Verilen bilgiler temel düzeyde olup herhangi bir uzmana danışmadan ve kendi isteğinize göre kesinlikle takviye kullanmayın.

 

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
1
vir_sl_
Infected
Bcca Nedir?, Ne İşe Yarar? Sporcular Neden Kullanılır?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!