featured
Share

Share This Post

or copy the link

Batum Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Batum’da ne yapılır, neresi gezilir, nerede yenir, nelere dikkat edilmeli? Sorularına cevap vermeye çalıştık. Sizden ricam yazımızda bulamadığınız konularda yorum yazarak sorularınızı sormanızdır. Sorularınızı gün içerisinde cevaplandırırım. Bu sayede Batum’u gezmeyi düşünen kişilere de biraz da olsa yardım etmiş oluruz.

Bir hafta sonunu Batum’da geçirme fikrinden sonra Batum’a doğru yol alıyoruz. Batum Hopa’yı geçtikten sonra sadece 35 – 40 km uzaklıkta yer alıyor. Hal böyle olunca yola ilk çıktığımızda geceyi önce Hopa’da geçirmeyi düşünsek de yolda uygun fiyatlı otel bulunca Batum’a girmeye karar veriyoruz.

Batum Gezisi

Batum hakkında merak ettiğiniz her konuyu buradan bana sorabilirsiniz. Öncelikle cevaplanması gereken önemli konu başlıklarına yer vereceğim. Batum’un gece hayatı, alışveriş seçenekleri ve hepsinden önemlisi konaklama gibi konu başlıklarına özellikle değineceğim. Nelere dikkat etmeli, nelerden uzak durmalı gibi konulara da değineceğim.

Arabayla Batum’a Gitmek

Kendi aracınızla Batum’a gitmek isterseniz önünüzde hiçbir engel yok. Yol boyunca Batum’a giriş yapan kişinin arabayı kullanması isteniyor. Onun dışında yurtdışına çıkmak istediğinizde öncelikle Batum konusunda dikkat etmeniz gereken hiçbir şey yok. Benzin fiyatlarının uygun olması ulaşımın rahat olması gibi sebeplerden dolayı Batum’a kendi arabanızla çıkabilirsiniz. Başka birinin arabasıyla çıkmak istediğinizde de yazılı olarak beyanı gerekiyor diye bir yazı okumuştum ama bu konuda çok bilgi sahibi olmadığım için yanlış bilgilendirmek istemem.

Sarp sınır kapısına geldiğinizde günün yoğunluğuna göre uzun bir araç kuyruğu ile karşılaşabiliyorsunuz. Otobüsle geldiyseniz de bu sefer aynı kuyruğa otobüsünüz girecek ve siz yürüyerek geçmek zorunda kalacaksınız. Yani uzun lafın kısası herkes o kuyrukta bir şekilde bekliyor…

Sarp Sınır Kapısı

Öncelikle internet üzerinde sarp sınır kapısı canlı ve son durumun yer aldığı internet adreslerini gezerek yoğunluğa göre yola çıkabilirsiniz. Ama tatil günleri ortalama 4 -5 saatlik bir bekleme süresine maruz kalma ihtimalinizi özellikle göz önüne almanızı öneriyoruz. Sınır kapısı yoğunluğuna göre aracınızı otoparka koyarak orada bulunan otobüslere binip geçiş yapma imkanı bulunduğunu da hatırlatalım.

Batum Otelleri

Gitmeden ayarlamanızda fayda var. Bunun için uygun fiyatlı otel ve pansiyonlardan daha çok kullanıcı yorumlarına göz atmanızda fayda var. Biz Batum’da gecelik daire kiralamıştık bu seçenekten pek çok Türk’ün faydalandığını söylediler.

Batum otellerini ülkemizde ki otellere benzetebiliriz. Önceki konaklamamda orta sınıf bir otelde kalmıştım. O zaman gerçekten çok daha uygun fiyatlı bir konaklama olmuştu son gittiğimde biraz da paralarının değer kazanması sonucunda biraz daha pahalıya kaldığımızı söyleyebilirim. Ama genel olarak ortalama üst düzey ve vasat şeklinde konaklama seçenekleri bulunuyor. Benim tavsiyem orta sınıf bir otelin istediğiniz oranda temizlik vaat ettiğidir.

Batum Geceleri

Batum’a nasıl bir gezi amacıyla gittiğiniz tamamen size kalmış. Kumarhaneleri ve hareketli gece hayatıyla sizi karşılayan Batum’da dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunduğu da söyleniyor. Paranızı nerede harcayacağınıza özellikle dikkat etmeniz gerekiyor.

Batum Kumarhaneleri

Pek çok kumarhane barındıran şehirde Türkçe konuşulmayan kumarhane yok. Hemen hemen herkes Türkçe biliyor ve çoğunun müşterileri de yoğunlukla Türklerden oluşuyor. Batum’un büyük bir çoğunluğunda olduğu gibi Türkçe bilmeyen insanların sayısı (en azından bir selamlaşma) neredeyse yok diyebiliriz. Kumarhaneleri kalite kalite değişkenlik gösteriyor ama büyük bir çoğunluğunun sınıfı geçebileceğini söyleyebiliriz.

Batum Neresi Gezilir

Batum gezinize gece hayatı dışında gezilecek yerlerden başlamak isterseniz Batum Botanik Bahçesi, Alfabe kulesi, teleferiği, cafeleri, restaurantları ve şirin şehir yapısı ile sizi karşıladığını söyleyebiliriz. Gitmeden önce eğer aracınızla gitmiyorsanız önceden bir rota oluşturabilir ve ilgi alanınıza göre bir yol belirleyebilirsiniz. Biz gittiğimizde Batum Botanik Bahçesinde neredeyse iki gün geçirmiştik. Ziyaret edenlerin büyük bir çoğunluğunun ilgisini çekmediği için yarısında terk ettiği botanik bahçesinin son derece farklı bir gezi noktası olduğunun da altını çizmekte fayda var.

Batum Elektronik Eşya

Batum’da elektronik eşya satan pek çok teknomarket bulunuyor. Bunların fiyatlarını ayrı ayrı karşılaştırma imkanı bulduğumuzda ülkemizin Batum’dan çok uygun fiyatlı olduğunu söyleyebilirim. Eğer gezme fırsatınız bulunuyorsa Tiflis’te bulunan teknomarketlerde satılan elektronik eşyaların daha uygun fiyatlı olduğunu söyleyebilirim.

Batum’dan Telefon Getirmek

Bir önceki başlıkta belirttiğimiz gibi Batum’dan cep telefonu ve elektronik eşya almanın hiçbir cazibesi olmadığının altını çizmek istiyorum. Ama ülkemizde henüz satışı yapılmayan bazı cep telefonu modelleri bulunduğu için de böyle bir telefon seçeneğine ilginiz bulunuyorsa alabilirsiniz. Biz oradayken bir arkadaşın verdiği sipariş üzerine (tanıtmak amaçlı) Hyundai marka bir cep telefonu satın almak zorunda kalmıştık.

 

Batum Sigara Fiyatları

Batum’da sigara fiyatlarının ülkemizdekilere kıyasla %50 – %70 daha uygun fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz. Aslında o fiyata satılan ürünlere kıyasladığımız zaman çok da kaliteli olmadığının altını çizmek gerekiyor. Bunun dışında freeshoplardan 3 – 4 kartona kadar çok kolay bir şekilde alabiliyorsunuz. Aynı zamanda çantanıza da alarak çıkabilirsiniz. Benim tavsiyem geziniz sırasında birkaç farklı markayı tatmanızdır. Çünkü tanınmış ve ülkemizde çok pahalı olan markalara aldanarak sigara alırsanız beklentinizin karşılığını bulamayabilirsiniz.

 

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Batum Gezilecek Yerler
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!