Bakan Pekcan’dan Esnafa İyi Haber!

Ülkemizdeki koronavirüs salgını nedeniyle karantina tedbirleri kapsamında alınan önlemlere bir yenisi daha eklendi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan esnaflar için önemli bir gelişmeyi bildirdi. İşte detaylar…

Milyonlarca esnaf, vatandaşların koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkmamasından etkilendi. Ortaya çıkan olumsuz durumlardan kaynaklı olarak Bakan Pekcan tarafından bugün önemli bir açıklama yapıldı.

ADVERTISEMENT

Ülkemizdeki pek çok esnaf, virüs tedbirleri kapsamında zorunlu olarak dükkanını kapattı. Yaşanan bu durumlar için ekonomik tedbirler kapsamında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan şu açıklamalarda bulundu;

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, esnaflar için talimat verdi. Buna ek olarak Bakanımıza da teşekkürlerimizi sunuyoruz. Esnaflarımızın kredi ödemeleri faizsiz olmak üzere ertelendi. Çek ödemeleri konusunda ise yeni bir kredi paketi açıklandı. Sunulan devlet destekleri aslında istihdamın sürmesi adına çok önemli”

Esnaflar koronavirüs salgını sebebiyle bugüne kadar açıklanan destek paketlerinde çek ödeme desteği kredisi alabilecek. Ayrıca kredi borçları için de faizsiz ödeme imkanı sunulacak. Buna ek olarak Halk Bankası da esnaflara harcamaları için kullanılmak üzere 6 ay ödemesiz kredi desteği sunacak. Çek kredisiyle beraber 25 bin TL limitli esnaflar için kredi kartı desteği de verilecek.

ADVERTISEMENT

Ülkemizdeki koronavirüs salgını nedeniyle bireysel tüketiciler de Halk Bank üzerinden 10 bin TL’ye kadar 6 ay ödemesiz yüzde 0.49 faizli ihtiyaç kredisi alabiliyor. Bankanın mobil internet şubesinden bu krediye başvurmak yeterli.