Asgari ücret ve özel sektör maaşlarına zam!

asgari ücret
asgari ücret
Share

Share This Post

or copy the link

Asgari ücrete ve özel sektör çalışanlarının maaşlarına tekrardan zam geliyor. Bu konuyla ilgili olarak hükümet tekrardan çalışma yapmaya başladı. Peki gelen zamlar ne kadar olacak? En düşük maaş artık ne kadar olacak? Bu soruların cevaplarını öğrenmek istiyorsanız eğer bir yere ayrılmayın. Birçok insanın beklediği haber sonunda geldi, asgari ücrete zam temmuz ayında yapılacak.

Ocak ayından yapılan zam sonrasında, enflasyonun da yükselmeye devam etmesiyle beraber, temmuz zammı beklentisi oluşmuştu. Zam konusunda da hükümetten yakın tarihlerde bir hayli fazla açıklama yapıldı. Yapılan açıklamalarla birlikte ne kadar zam geleceği de belli oldu. Bu konuyla ilgili 3 farklı formül var. Artık en düşük asgari ücret 5004 TL olacak. Diğer taraftan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’dan son dakika açıklamaları geldi. Özel sektör yöneticilerinin de bu zamma destek vereceğini belirtti. Yapılan açıklamalar ve yeni gelişmeler için açıklamaları beraberce inceleyelim.

asgari ücret

Milyonlarca insan temmuz ayında asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağını bekliyor günlerdir. Bu konuda bir son dakika gelişmesi yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan akşam saatlerinde, Türk-İş Başkanı olan Ergün Atalay’ı AK Parti Genel Merkezi’ne kabul etti.  Yapılan görüşmeler sonrasında da Ergün Atalay gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Atalay konuşmanın genel olarak güzel geçtiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her şeyin farkında olduğunu da belirtti. Son dakika gelişmesinin detayları ise şöyle:

Atalay’ın Yaptığı Açıklama

Aşağı yukarı 1 saat süren görüşme sonrasında kamera karşısına geçen Atalay, görüşmenin içeriğine dair açıklamalarda bulundu. Atalay, ”Cumhurbaşkanımızdan iki gün önce randevu istedik, çalışma hayatında olan zorluklarla ilgili. Bugün de kendisi ile konuşma fırsatımız oldu. Gündemimizde malumunuz ki asgari ücret, emeklilikler ve EYT idi genel olarak.  Bu konuları detaylıca konuşma fırsatımız oldu bugün. Sayın Cumhurbaşkanımız,  Çalışma Bakanı ve diğer taraflarla da çalışma yapılacağını, ilerleyen günlerde bu konularla ilgili bize haber vereceğini belirttiler.  Konuşma genelinde ise hangi noktaya gelindiği hakkında bir rakam konuşulmadı.

Asgari ücretle çalışan kişilerin gün geçtikçe alım gücünün düştüğünü, emeklilerin de durumunun ortada olduğunu, kamuoyunun bildiklerini ve sizin bildiklerinizi kendisine anlatma fırsatım oldu.   Cumhurbaşkanımız da , ‘Bu konularla ilgili çalışmalar yapıyoruz, arkadaşlarımız bu konularla ilgileniyor, önümüzdeki günlerde sizleri ve kamuoyunu bilgilendireceğiz” dedi.

Görüşme süresince gelecek zam ile ilgili net bir rakam konuşulmadığını belirten Atalay ” Net bir rakam ifade edilmedi fakat asgari ücretin alım gücü ile ilgili Ocak ayı ve şu an ki ayları konuştuk. Gündemde olan bütün sorunları detaylıca konuşma fırsatımız oldu. Belirtmemiz gereken her şeyi eksiksiz olarak belirttik.  4 aydır belirttiğim bir konu var. Asgari ücret için farklı aylar beklemeksizin her ay enflasyon oranına göre maaşlara yansıtalım. Yani yüzde 4 ise yüzde 4’lük bir yansıma. Bu konu ile ilgili daha önce de bu şekilde açıklamalar yaptım. Gün geçtikçe alım gücü düşüyor, şartlar o kadar çetin hale geldi ki yakın zamanlarda dahil sorun giderek katlandı” diye belirtti.

asgari ücret

Görüşme özelinde genel olarak güzel geçtiğini de belirten Atalay, ”Cumhurbaşkanı ‘ben her şeyin farkındayım’ dedi. Bizim elimizde olan veriler onlarda da mevcut. Çalışma bakanımız ile birlikte çalışma yapıyorlar diye belirtti. İlerleyen günlerde kamuoyu adına daha güzel haberler verirler inşallah. Genel olarak toplumun memnun olacağı bir karar çıkacağını düşünüyorum. İşverenler ise artmasını istemiyorlar artarsa da devletin artan kısmı karşılamasını istiyorlar” şeklinde belirtti.

Zam Gelecek Mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Haziran gerçekleşen Kabine toplantısından hemen sonra yaptığı açıklamada 3600 ek gösterge müjdesini vermişti ve aynı zamanda asgari ücret için de dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu. Yılbaşından bu yana yaşanan zorluklara uygun olarak çalışmalar yaptıklarını, yaşanan zorlukların farkında olduklarını belirterek, temmuz ayında bu soruna çözüm olabilmesi adına zam yapmayı ve ücretli çalışan kişileri rahatlatacaklarını belirtmişti.

asgari ücret

Bakan Bilgin’den Zam Açıklaması

Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklaması ile yazımıza son veriyoruz. Bilgin yaptığı açıklamada;” Enflasyona karşı çalışanları korumak bizim görevimizdir. Emek verenleri enflasyon karşısında ezdirmek istemiyoruz. Yaklaşan temmuz döneminde de bütün çalışanların yüzünü güldürecek bir düzenleme yapmamız gerekiyor. Türkiye bu düzenlemeleri rahatlıkla gerçekleştirecek durumdadır” dedi. Yakın zamanda da yapılacak zam oranının açıklanacağını belirterek yazımıza son veriyoruz.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
1
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Asgari ücret ve özel sektör maaşlarına zam!
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!