Ankara’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler Nereler?

featured
Share

Share This Post

or copy the link

Ankara’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler Nereler?

Genel kanı Ankara’da gezilecek yerlerin oldukça az olduğudur. Fakat durum böyle değildir. Bir çok kişinin sandığının aksine Ankara’da gezilecek oldukça fazla yer bulunmaktadır. Yüzyıllar öncesinin yapıları halen ayakta durmaktadır. Bunların bulunduğu müzeleri sevdiklerinizle gezebilirsiniz.Ayrıca Ankara’da yer alan güzel parklarda sevdiklerinizle birlikte şehrin gürültüsünden kaçarak huzurlu vakit de geçirmek mümkün.

Ankara Gezilecek Yerler

Anıtkabir: Anıtkabir Ankara’nın değil Türkiye’nin en önemli yapılarından biridir. Ülkemizin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahat mekânı olan Anıtkabir’i gezmeden Ankara’dan ayrılmak mümkün değildir.

Kızılay Meydanı: Türkiye’nin sayılı meydanları arasında yer alan Kızılay Meydanı Ankara’nın en önemli meydanlarından biri haline gelmiştir

Anadolu Medeniyetleri Müzesi: Şehrin en önemli müzeleri içinde yer alır. Anadolu’da yaşamış medeniyetlere ait eserler tarihsel sırasına önem vererek sergilenir.

Atatürk Orman Çiftliği: M. Kemal Atatürk’e armağan edilen elli iki bin dönümlük arazinin üzerine kurulu, döneminde en modern tarım tesisi olan bölgedir.

Ankara Kalesi: Listede yer alan en eski yapılardan biridir. Özellikle yazın gelmesiyle kale ve civarında hareketlenmeler görülmektedir.

Atakule: Ankara’nın simgelerinden biri olarak kabul edilen Atakule şehrin ilk alışveriş merkezidir. Özellikle kule üzerinden görülen Ankara manzarası gerçekten büyüleyicidir.

Kocatepe Camii: Ankara’nın en büyük camileri arasında yer almaktadır. Tarihi bir yapı değildir fakat şehrin bir diğer önemli simgesidir.

Augustus Tapınağı: Hacı Bayram Mahallesi’nde yer alan yapı MÖ. 25 yılından sonra inşa edilmiş, çeşitli tadilat ve düzenlemelerle günümüze kadar ulaşmış şehrin en önemli tarihi yapılarından biridir.

Gençlik Parkı: Ankara’nın ünlü parklarından birisidir. Şehrin merkezinde bulunan park içerisinde gölet, yürüyüş yolları, lunapark, kafe ve restoran gibi birçok bölüm yer almaktadır.

Arslanhane Camii: Selçuklu döneminde yapılmış Ankara’nın en önemli tarihi yapılarından biridir.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi: Şehirde yer alan önemli müzelerden birisidir. Müzen  in birinci bölümünde Cumhuriyet öncesi ressamların tabloları bulunmaktadır. Alt katı kurs olarak kullanılmakta ve üst katta Atatürk Lobisi ve konser salonu yer almaktadır.

  1. Cadde: Bilinen adıyla Akşabat Caddesi, Ankara’nın en hareketli caddelerinden biridir. Cadde boyunca kafe restoran ve barlar bulunur.

 

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
Ankara’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler Nereler?
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!