2020 Mart Ayı İhracat Rakamları Açıklandı

Mart ayı için açıklanan ihracat oranları yıllık yüzde 17,81 oranında azaldı. Bu orana göre 13 milyar 426 milyon dolar olarak açıklandı. Mart ayındaki dış ticaret açığı ise 5 milyar 395 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın Mart ayına göre dış ticaret hacmi de yüzde 6,76 oranında azaldı. Buna göre dış ticaret hacmi 32 milyar 247 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ticaret Bakanlığı açıklanan veriler üzerine şu ifadelere yer verdi; “2020 Mart ayında dünyayı ekonomik ve sosyal olarak ciddi anlamda etkileyen koronavirüs salgını sebebiyle komşu ülkelerimiz başta olmak üzere İran ve Irak sınırında alınan karantina önlemleri Mart ayı ihracatta düşüşe sebep olmuştur. Ayrıca AB ülkelerinde görülen talep ve pazar daralmaları da Mart ayındaki ihracatımızı olumsuz etkilemiştir”

ADVERTISEMENT

Bakanlık ayrıca Mart ayına ait ihracat verilerindeki düşüşün yılın ilk 2 ayında yüzde 4,1 oranında artış gösterdiğini paylaştı. Buna ek olarak ihracatta 3 aylık dönem itibariyle mevcut durumların negatif büyüme etkisi gösterdiğini de dile getirdi.

Son 12 aylık dönemde ihracat rakamları bir önceki döneme göre yüzde 0,4 oranında artış sağladı. Bu artışla beraber 179 milyar 98 milyon dolar seviyesine kadar yükseldi.

Öte yandan yarı işlenmiş ya da işlenmemiş altın baz alınmadığında ihracatın ithalata karşılama oranı yüzde 78,2 olarak paylaşıldı. 2020 Mart ayı dış ticaret açığı 5 milyar 395 milyon dolar olarak gerçekleşti.

ADVERTISEMENT