featured
Share

Share This Post

or copy the link

10 Yıl Sonra Geleceğin Meslekleri

10 yıl sonra geleceğin meslekleri nelerdir? Günümüzde 10’lu yaşlarda olan pek çok genç, gelecekte hangi mesleğin popüler olacağını ve hangi meslekten para kazanabileceğini merak etmektedir. Bildiğiniz üzere son 10 yılda gerek teknolojinin gelişmesi gerekse yaşanan pek çok olay sebebiyle, mesleklerin büyük bir kısmı tarihe karıştı. Bu nedenle meslek tercihinde bulunacak 15-20 yaş arası gençlerin 10 yıl sonra hangi mesleğin popüler olacağını bilmesi gerekmektedir.

 

İş Güvenliği Uzmanı

Gelişmiş ülkelerde son derece gerekli ve istihdam yaratan bir meslek olmasına karşın, ülkemizde henüz yeni yeni gelişmekte olan bir meslektir. Şu anda maaşları 5 bin TL ile 10 bin TL arasında seyreden meslek, ilerleyen yıllarda daha da kazançlı hale gelecek, zira pek çok işletme iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda olacak.

 

Ortalama Gelir: 5-10 bin TL arası

Pilot

Her zaman olduğu gibi önümüzdeki 10 yılda da asla bitmeyecek ve talebi yüksek olacak bir meslek. Fakat icra edilmesi için 100 bin dolar tutarındaki eğitim bedelinin karşılanması gerekiyor ve bu ortalama bir Türk genci için karşılaması imkânsız bir tutar. Parası olanlar için iyi bir meslek peki maaşları nasıl? Ortalama maaşlar 20 bin lira ile 100 bin lira arasında değişiyor. Özellikle yabancı firmada çalışan pilotlar en az 10 bin dolar maaş alıyor ve bu yaklaşık 130 bin lira demek.

 

Ortalama Gelir: 20.000 TL ile 150.000 TL arası

 

Yazılımcı

Ülkemizde ciddi anlamda eksikliğini çektiğimiz bir meslek grubu olan yazılımcılık veya yazılım mühendisliği, son derece yüksek gelir elde etmenizi sağlayacak meslekler arasında yer alıyor. Ortalama bir yazılımcının maaşı 15 bin lira civarında. Üstelik sadece bir yıllık yoğun bir eğitim sürecinden sonra düşük düzeyde de olsa yazılımcı olarak işe başlayabiliyorsunuz.

 

Ortalama Gelir: 5.000 TL ile 50.000 TL arası.

Diyetisten

Gelişen ülkelerde obezite oranı hızla artmaktadır, özellikle Türkiye de gelişen bir ülke olduğu için, obezite oranında artış var. Bu da diyetisyenlik ve zayıflama sektörünün her geçen gün büyüyüp ivme kazanması anlamına geliyor.

Ortalama Gelir: 7.000 TL ile 50.000 TL arası.

0
mutlu
Happy
0
_zg_n
Sad
0
sinirli
Annoyed
0
_a_rm_
Surprised
0
vir_sl_
Infected
10 Yıl Sonra Geleceğin Meslekleri
Login

To enjoy E-Okur privileges, log in or create an account now, and it's completely free!